Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:37:24, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Wróg w butelce
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:11

Wróg w butelce


Co roku nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do wzrostu wypadków, kradzieży, bójek, przemocy w rodzinie i innych przestępstw. Jak pokazują badania prowadzone przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w miastach wielkości Olkusza uzależnionych od alkoholu jest  2% populacji, co przekłada się na około 800 mieszkańców z poważnym problemem alkoholowym.


 Należy jednak pamiętać, że zjawisko to nie dotyczy jedynie samych uzależnionych, ale dotyka także ich najbliższe otoczenie.  Liczba osób żyjących bezpośrednio w otoczeniu alkoholika jest średnio dwukrotnie większa niż liczba uzależnionych. Podobny odsetek stanowią dzieci osób z takim problemem. Statystycznie w naszym mieście ok. 1500 młodych ludzi może spotykać się ze zjawiskiem uzależnienia od alkoholu wśród żyjących w ich pobliżu dorosłych. Wiele z nich swoje cierpienie związane z problemem nałogu w rodzinie przeżywa w ukryciu, trudno jest do nich dotrzeć i udzielić pomocy.


Sięgając jeszcze głębiej do statystyk, zapytaliśmy olkuską policję o skalę przestępstw związanych z nadużyciem alkoholu w naszym powiecie. Dane zgromadzone przez policjantów również mogą być powodem do niepokoju. Policja alarmuje, że spożywanie alkoholu związane jest z problemem przemocy domowej. Zazwyczaj ponad połowa sprawców zatrzymanych przez policję z powodu stosowania przemocy w miejscu zamieszkania znajduje się pod wpływem alkoholu. Łącznie w latach 2009 – 2011 policja odnotowała 274 przypadki osób, które były pod wpływem alkoholu, kiedy zostały ujęte za znęcanie się nad członkami swoich rodzin. Samych przypadków przemocy w rodzinie jest w naszych okolicach o połowę więcej. Może się zdarzyć także, że przemoc powodują osoby, które zazwyczaj nadużywają alkoholu, jednak w momencie ujęcia przez policję były trzeźwe. Dlatego dokładne dane w tym przypadku trudno jest oszacować.


Jak poinformował nas rzecznik olkuskiej komendy – młodszy aspirant Marcin Dzięcioł, z problemem alkoholu musimy często mierzyć się również w czasie jazdy samochodem. Tylko w 2012 roku na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano 496 nietrzeźwych kierowców. W roku 2011 takich przypadków ujawniono 465. Jak powszechnie wiadomo, pijani kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale także dla pasażerów i innych użytkowników dróg. W naszym powiecie w ostatnich dwóch latach doszło do około 70 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.


            Innym problemem, który  przyczynia się do wzrostu uzależnień od alkoholu jest częsta sprzedaż trunków osobom nieletnim. Ten proceder znany jest szczególnie z małych miejscowości, w których sprzedawca łatwo uwierzy znajomemu nastolatkowi uparcie twierdzącemu, że pragnie zakupić napój dla ojca, czy dziadka. Istnieją także przypadki, w których sprzedawcy wyżej niż moralność cenią sobie dobra materialne i ryzykują sprzedaż napojów procentowych osobom nieletnim,  licząc jedynie na odpowiedni zysk z prowadzonych interesów.  Wielu z nich nie obawia się nawet ewentualnego mandatu, czy odebrania koncesji.


            Policja, aby zapobiec zjawisku sprzedaży alkoholu nieletnim, bierze udział w specjalnej kampanii organizowanej wraz ze Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Akcja jest  nam w większości znana pod nazwą „Pozory mylą, dowód nie”. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletniości upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych. Celem kampanii jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.  Czy takie działania przynoszą wymierne skutki? Jak sami wiemy, bywa różnie. W małych hermetycznych środowiskach, gdzie wszyscy mieszkańcy się znają, zdarza się, że do pewnego stopnia istnieje przyzwolenie społeczne na popełnianie przestępstw. Łamanie prawa może wtedy łatwiej umknąć uwadze policji.


            Podobnie jest w przypadkach problemu alkoholu związanego z przemocą domową, czy kwestii pijanych kierowców. Dlatego ważne jest, abyśmy działali samodzielnie, dbając o bezpieczeństwo własne i osób z naszego otoczenia. Nie należy zamykać się na problemy swoje i bliskich, również, jeżeli dotyczą one uzależnień. Pamiętajmy, że policja nie zawsze jest w stanie wszędzie dotrzeć i pomóc, a bierną postawą nie uratujemy niczyjego życia, ani zdrowia.


 


Obrazy newsów: wrog_w_butelce_fot.jpg


 


 grafika: www.terapia.leczeniealkoholizmu.net


Sylwia Nowosińska 

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.07

4,796,845 Unikalnych wizyt