Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:41:07, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Czarne chmury nad olkuskim TBS-em
Napisał: Redakcja, komentarzy: 3
Dodany dnia: 05 luty 2015 10:19

 Obrazy: tbs_olkusz.jpg


Czarne chmury nad olkuskim TBS-em


Choć od oddania lokatorom kluczy do mieszkań w bloku przy ul. Osieckiej 12 minęło już ponad dwa lata, olkuski TBS nie ma powodów do radości. Spółka KOMBUD, która rozpoczęła budowę bloku na os. Pakuska w Olkuszu zbankrutowała w połowie 2012 roku. Problem w tym, iż do dnia dzisiejszego do Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zgłaszają się podwykonawcy, którzy żądają wypłaty wynagrodzenia za prace wykonane w bloku przy ul. Osieckiej. Tymczasem olkuski TBS zapłacił KOMBUD-owi ostatnią fakturę na kilka dni przed ogłoszeniem upadłości.


Powstanie bloku przy ulicy Osieckiej w Olkuszu było największą ze zrealizowanych dotąd inwestycji. Jej koszt wyniósł 6 mln 400 tys. złotych. 30 procent tej kwoty pochodziło z partycypacji przyszłych najemców. TBS uzyskał kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 3,5 mln zł, zaś wkład gminy wyniósł 600 tys. zł. Resztę kwoty pokrył OTBS z własnych środków. Gmina przekazała ponadto aportem działkę pod przyszłą nieruchomość.


W przetargu na budowę bloku wpłynęło 11 ofert. Najlepszą złożyła spółka KOMBUD. Umowa pomiędzy TBS-em a wykonawcą inwestycji została zawarta 22 listopada 2010 roku. – OTBS Sp. z o.o. regulował płatności względem PB KOMBUD Sp. z o.o. w oparciu o faktury i protokoły zaawansowania robót. Płatności były wypłacane od maja 2011 roku do stycznia 2012 roku, ostatnia faktura po przeprowadzonej inwentaryzacji była zapłacona w maju 2012 roku – informuje Krzysztof Soborski, wiceprezes OTBS-u. Łącznie TBS wypłacił KOMBUD-owi ponad 3,5 mln zł.


31 maja 2012 roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pojawiło się ogłoszenie o upadłości Przedsiębiorstwa Budowlanego KOMBUD sp. z o.o. I tu zaczęły się problemy. Podwykonawcy, którzy mieli pracować na budowie zaczęli domagać się wypłaty należnego im wynagrodzenia. Swoje roszczenia zaczęli kierować do TBS-u.– Na dzień dzisiejszy jedna sprawa z rzekomym podwykonawcą jest na etapie wydanego wyroku w I instancji Sądu Apelacyjnego, dwa kolejne roszczenia – rozpoczynają się postępowania sądowe. Na dzień dzisiejszy jest również 6 ewentualnych podmiotów, które mogą w przyszłości dochodzić roszczeń sądowych od spółki OTBS – tłumaczy wiceprezes Soborski.


Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że pierwszym przedsiębiorcą który wygrał sprawę w sądzie jest właściciel firmy z Osieka, która prowadziła wykopy ziemne na terenie budowy. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że suma wszystkich roszczeń wobec OTBS-u może sięgnąć nawet 800 tys. zł. Jaka część z tej kwoty i czy w ogóle zostanie zasądzona „rzekomym” podwykonawcom na razie nie wiadomo.


Szefostwo TBS-u tłumaczy, że spółka nie jest winna całego zamieszania. Okazuje się bowiem, że firma KOMBUD pomimo takiego obowiązku nie zgłaszała podwykonawców, którzy pracowali przy budowie bloku na ul. Osieckiej. – Nie było przypadku zgłaszania podwykonawców przez Kierownika Budowy Inspektorowi Nadzoru oraz do Zarządu OTBS Sp. z o.o.. Nie było również żadnych wpisów do Dziennika Budowy dotyczących wykonywania prac przez podwykonawców – przekonuje Krzysztof Soborski. Pomimo to Sąd Apelacyjny wydał wyrok nakazujący częściową wypłatę roszczenia. Czy ten wyrok otworzy furtkę dla innych firm, które miały pracować na budowie bloku przy ul. Osieckiej?


Z naszych informacji wynika, że lokatorzy mieszkający w blokach OTBS-u nie mają powodów do zdenerwowania. Spółka ma na swoim koncie środki, którymi uregulowałaby ewentualne roszczenia. Problemem jest jednak fakt, iż OTBS chciał niebawem rozpocząć budowę kolejnego bloku przy ul. Dworskiej i Kolejowej w Olkuszu. Toczące się sprawy sądowe mogą znacznie opóźnić powstanie tej nieruchomości. 


Red.

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

4,796,856 Unikalnych wizyt