Dzisiaj jest: 21/03/2018 03:00:30, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
Napisał: Redakcja, komentarzy: 7
Dodany dnia: 30 maj 2014 12:22


Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_1.jpg
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?


Kilkadziesiąt metrów sześciennych ziemi i gruzu wywieziono już z dziedzińca zamku w Rabsztynie. Dzięki tym pracom udało się odsłonić dobrze zachowane mury zamku średniego. Zapytaliśmy Miejskiego Konserwatora Zabytków, kiedy efekt trwających prac będą mogli zobaczyć Olkuszanie i turyści.


Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_2.jpg


W pogodne dni parking przed rabsztyńską warownią wypełnia się do ostatniego miejsca. Niestety, od kilkunastu miesięcy budowlę można podziwiać wyłącznie od zewnątrz. – Czy tego lata uda się udostępnić dla turystów choćby część dziedzińca zamku? Rozumiem, że prace trwają w tygodniu, ale w weekendy warownia powinna być udostępniona dla wszystkich chętnych. Każdy z nas zapłaciłby symboliczną złotówkę, aby zobaczyć efekt trwających od lat prac – sugeruje Wojciech z Olkusza, który interweniował w redakcji Pulsu Olkusza. 


Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_3.jpg


– Zakres prowadzonych prac oraz ich specyfika nie pozwala na tym etapie wprowadzać zwiedzających na dziedziniec. Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji na użytkowanie, wzgórze wraz z węzłem bramnym oraz zamkiem górnym zostaną udostępnione zwiedzającym - jednak prace zabezpieczające będą nadal trwały – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu. Zamek prawdopodobnie zostanie otwarty w drugiej połowie wakacji. – Nie oznacza  to jednak, że wszystkie prace będą wykonywane do tego czasu. Na ukończeniu są bowiem ścieżki oraz kamienny trakt pieszy do zamku, tor łuczniczy i majdan, sanitariaty, parking, jego oświetlenie, iluminacja zamku oraz inne instalacje techniczne. Dom Antoniego Kocjana jest rekonstruowany w warunkach warsztatowych i po wykonaniu zostanie złożony w miejscu wykonanych fundamentów. Ponadto w obrębie zamku górnego wykonywane są prace wykończeniowe tarasu, montowane schody stalowe i barierki – dodaje Latos.


Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_4.jpg
Jak informuje Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, od marca br. trwa odgruzowanie zamku średniego oraz badania archeologiczne w jego obrębie. – Odsłaniane są relikty dawnej zabudowy, poziomy użytkowe dziedzińców, ale także „krucza” skała. Z gruzowiska pozyskiwane są piękne kamienne detale architektoniczne o wysokich walorach artystycznych, m.in. fragmenty gzymsów, portali, posadzek, balustrad, kolumn. Dokonane odgruzowanie i odsłonięcie skały, na której posadowiono zamek, spowoduje konieczność doprojektowania i wykonania dodatkowych schodów niwelujących kilkumetrową różnicę wysokości – dodaje Agnieszka Kaczmarczyk.   


Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_6.jpg


W tym roku przewidziany jest pierwszy etap prac zabezpieczających odkryte mury zamku średniego. Jak podkreślają przedstawiciele magistratu, regularne prowadzenie prac zabezpieczających od roku 2010 możliwe było dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten cel pozyskano do tej pory 750 tys. zł. dotacji, drugą część dołożyła Gmina.


Dobrą okazją do obejrzenia efektów prowadzonych prac będzie turniej rycerski. Na razie jednak przedstawiciele magistratu nie podają dokładnej daty jego organizacji. Od tego tygodnia można za to podziwiać piękną iluminację zamku.


Łukasz Kmita

Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_7.jpg

Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_8.jpg

Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_9.jpg

Obrazy: zamek-rabsztyn-prace_10.jpg


 


 

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

30,004 Unikalnych wizyt