Dzisiaj jest: 21/03/2018 03:00:47, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Dyrektor olkuskiego sądu z zarzutami prokuratorskimi
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 28 listopad 2017 23:49

news3: 2017.11.28 olkuski sad rejonowy.jpg


Dyrektor olkuskiego sądu z zarzutami prokuratorskimi. Czy Mateusz W. prał brudne pieniądze?Nie milkną echa poniedziałkowej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego zatrzymania dyrektorów sądów w Małopolsce w tym dyrektora olkuskiej temidy Mateusza W. Jak udało nam się ustalić, oprócz samego zatrzymania, agenci dokonali także przeszukań w budynku olkuskiej temidy.
Jak podaje w swoim komunikacie Prokuratura Krajowa, w poniedziałek w godzinach wieczornych prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie ogłosił zarzuty 10 dyrektorom sądów. Zostali oni zatrzymani w związku ze sprawą przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wśród zatrzymanych znalazł się dyrektor olkuskiego sądu, będący jednocześnie prezesem największego stowarzyszenia dobroczynnego w powiecie olkuskim.
Z informacji prokuratury wynika, że w toku śledztwa ustalono, iż podejrzani dyrektorzy sądów przyjmowali korzyści majątkowe w określonej wysokości w zamian za przychylność w kwestiach dotyczących zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak też nadzorowania realizacji usług przez te podmioty oraz aprobatę i dyspozycyjność względem podejrzanego Andrzeja P. - Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie w zakresie podejmowanych przez niego decyzji związanych z zarządzaniem mieniem sądów.
W odpowiedzi na pytania prasowe naszej redakcji, CBA poinformowało, że zatrzymani dyrektorzy „przyjęli pieniądze za rzekomą zapłatę za prace fikcyjne, takie które w rzeczywistości nie były zrealizowane”. Z materiału dowodowego wynika, że część zlecanych  im prac, dyrektorzy wykonali w ramach obowiązków służbowych. Mateusz W. miał przyjąć pieniądze w łącznej kwocie co najmniej 4 tysiące złotych.news3: 2017.11.29 skorumpowany dyrektor.jpg


Prokurator zarzucił podejrzanym popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym z art. 228 par. 1 kodeksu karnego.   Śledczy z CBA i prokuratury   ustali także, że podejrzani dyrektorzy sądów, wspólnie z innymi podejrzanymi w tej sprawie, brali udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Dochodziło do tego poprzez podpisywanie fikcyjnych umów oraz poświadczających nieprawdę rachunków potwierdzających ich realizację, a także posługiwanie się tymi dokumentami – poinformował redakcję Puls Olkusza Piotr Kaczorek z CBA.
Jak informuje Prokuratura Krajowa, po wykonaniu wszystkich czynności procesowych z udziałem części podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze wobec czterech podejrzanych dyrektorów Sądów Rejonowych: w Wadowicach, w Oświęcimiu, w Chrzanowie oraz w Olkuszu.
Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie dotyczącego przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie prokuratorskie zarzuty usłyszało już 16 osób, w tym wiele osób pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie. Zarzuty usłyszeli również przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Wśród podejrzanych są  między innymi: były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Główna Księgowa tego sądu i Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa.
Decyzją Ministra Zbigniewa Ziobro dyrektor olkuskiego sądu został jeszcze w poniedziałek odwołany z zajmowanego stanowiska.RED/PROKURATURA KRAJOWA

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

30,005 Unikalnych wizyt