Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:32:20, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Pyrrusowe zwycięstwo Olkusza. Nowe autobusy pod znakiem zapytania
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 19 październik 2017 19:06

news3: 2017.10.19 nowe autobusy.jpg


Pyrrusowe zwycięstwo Olkusza. Nowe autobusy pod znakiem zapytania


W ubiegłym tygodniu zatwierdzono podział środków na projekty dotyczące poprawy jakości komunikacji zbiorowej. W naszym regionie pieniądze otrzymają 3 powiaty. Niestety nie ma wśród nich Olkusza. Projekt Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” znalazł się dopiero na liście rezerwowej. Czy to oznacza kolejną porażkę Burmistrza Romana Piaśnika?


12 października br. Zarząd Województwa Małopolskiego podzielił pulę w ramach działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski. Zdecydowano, że pieniądze na poprawę jakości komunikacji trafią do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu (dofinansowanie w wysokości ponad 17,9 mln zł), spółki Transgór, obsługującej transport miejski na terenie gmin Chrzanów, Trzebinia i Libiąż (dofinansowanie rzędu ponad 17,3 mln zł) oraz do Wadowic, które dostaną 13,1 mln zł dotacji. Wśród największych przegranych w podziale unijnych funduszy są gminy Andrychów i Olkusz. Nasz Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” aplikował o dotację w wysokości 19,4 mln na wymianę mocno wysłużonych autobusów. Dostał dużo mniej a projekt znalazł się dopiero na liście rezerwowej.


Państwa projekt został pozytywnie oceniony na etapie oceny merytorycznej. Kwota dostępnej alokacji jest jednak niewystarczająca do dofinansowania zadania w pełnej wysokości wskazanej we wniosku o dofinansowanie. (…) Państwa projekt został umieszczony na liście rezerwowej projektów ocenionych i wybranych do dofinansowania – czytamy w piśmie, jakie Urząd Marszałkowski przesłał do władz ZKG „KM”. Paweł Knapczyk z Departamentu Funduszy Europejskich przyznał, że aktualnie możliwe jest przyznanie częściowego dofinansowania dla Olkusza w wysokości 14.777.810,60 zł. – Instytucja Zarządzająca może, za pisemną zgodą Wnioskodawcy obniżyć poziom dofinansowania dla projektu, przy czym brakujące środki muszą zostać zabezpieczone przez Wnioskodawcę. W przypadku gdy nie wyrażą Państwo zgody na obniżenie kwoty wsparcia, projekt pozostanie na liście rezerwowej – zaznacza Knapczyk.


Czy zatem zadanie obniżenia emisyjności transportu miejskiego dla gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze nie jest jeszcze stracone? Znajdujący się na liście rezerwowej projekt przewiduje zakup 23 nowoczesnych autobusów z normą EURO 6. Obecnie olkuską komunikację miejską obsługują wysłużone, kilkunastoletnie autobusy, ulegające częstym awariom. Niedawno na przykład w Osieku spalił się jeden z Solarisów. W ostatnią środę nad dofinansowaniem na nowe autobusy debatowali olkuscy radni na Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej. Przewodniczący Zarządu ZKG „KM” Tadeusz Chwast zachęcał samorządowców do poparcia wniosku, pomimo zmniejszenia kwoty dotacji z 85 % do niespełna 65 %. Resztę kwoty zmuszone będą pokryć 4 gminy działające w ZKG „KM”. Przykładowo gmina Olkusz w latach 2018-23 powinna zabezpieczyć w budżecie na ten cel 5.522.363,00 zł. Gdyby dofinansowanie projektu było na maksymalnym poziomie, to wkład własny Gminy wyniósłby tylko 2.358.906,00 zł. – Pieniądze były na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło dobrze napisać wniosek. Gdy odchodziłem z ZKG „KM” wszystko było na dobrej drodze. Niestety zamieszanie, które wywołał Roman Piaśnik z wychodzeniem ze Związku spowodowało, że wizja nowych autobusów w Olkuszu powoli się oddala – komentuje Łukasz Kmita radny powiatowy i były Przewodniczący Zarządu ZKG „KM”.


Przypomnijmy: w maju 2016 r. Burmistrz Piaśnik postanowił tworzyć własną komunikację miejską i wystąpił ze ZKG „KM”. Szybko się jednak z tego nieprzemyślanego pomysłu wycofał, bo już po kilku miesiącach Gmina powróciła do Związku. W międzyczasie władze Olkusza zleciły opracowanie ekspertyzy komunikacyjnej, a także przygotowano wniosek na zakup nowoczesnych autobusów. – Opiewający na kwotę 23 mln zł projekt to, przy uwzględnieniu 85-procentowego dofinansowania, szansa na pozyskanie środków zewnętrznych w wysokości 19 mln zł. Biorąc pod uwagę, że Gmina Olkusz pozostaje w Związku, burmistrz Roman Piaśnik wystąpił z propozycją, aby po ostatecznym przyznaniu dofinansowania, realizacją zadania zajął się ZKG „KM”. Dzięki temu z komfortowych autobusów mogliby korzystać wszyscy pasażerowie Związku – tak przed rokiem na stronie olkuskiego urzędu szumnie zapowiadano nadejście nowoczesnego taboru autobusowego.


Dzisiaj magistrat nie chwali się połowicznym sukcesem. Nieznane jest również obecne stanowisko Burmistrza w tej sprawie (Romana Piaśnika nie było na posiedzeniu ww. komisji), a dodatkowo włodarz Olkusza złożył rezygnację w zasiadaniu w Zgromadzeniu ZKG „KM”, w którym reprezentował Gminę Olkusz. W tym gremium ma zastąpić go wiceburmistrz Bożena Krok. Czy takim zachowaniem Burmistrz Piaśnik przyznaje się de facto do porażki, pokazując tym samym brak pomysłu na olkuską komunikację? Radni na szczęście wyrazili dalsze zainteresowanie udziału gminy Olkusz w projekcie zakupu nowoczesnych autobusów. Teraz piłka jest po stronie włodarza Olkusza i pozostałych gmin, zrzeszonych w ZKG „KM”.


Michał Mrówka

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

4,796,835 Unikalnych wizyt