Dzisiaj jest: 21/03/2018 03:01:35, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Ile wart jest podpis burmistrza Piaśnika? Prawdopodobnie niewiele
Napisał: , komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 wrzesień 2017 13:55

 


Ile wart jest podpis burmistrza Piaśnika? Prawdopodobnie niewiele


Kiedyś wśród ludzi honorowych krążyło takie powiedzenie „słowo droższe od pieniędzy”. Znaczyło ono tyle, że jeśli ktoś coś publicznie powiedział lub podpisał traktowano to poważnie. Nie rzucano słów na wiatr i nie składano obietnic bez pokrycia. W gminie Olkusz te czasy prawdopodobnie minęły. Okazuje się bowiem, że podpisane dwa lata temu porozumienie dotyczące zamiaru wspólnego realizowania inwestycji drogowych przez powiat olkuski z okolicznymi burmistrzami i wójtami może nie zostać zrealizowane… przez Romana Piaśnika, pomimo, iż ten złożył swój podpis na stosownym dokumencie.


news3: 2017.07.13 odrapany budynek umigu.jpg


08 września 2015 roku – czyli niemal dwa lata temu – samorządowcy powiatu olkuskiego podpisali porozumienie dotyczące wspólnej realizacji inwestycji drogowych w latach 2017-2018. Burmistrzowie i Wójtowie gmin Olkusz, Bukowno, Klucze i Bolesław zobowiązali się współpracować przy przebudowie dróg powiatowych.


Z uwagi na trudną sytuację finansową powiatu, poszczególne gminy miały wesprzeć konkretne i ustalone wcześniej inwestycje w proporcjach: 50 proc. właściwa Gmina (miasto), 50 proc. – powiat. Warunkiem realizacji inwestycji miało być uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych w wysokości minimum 50 proc. wartości zadania.


W obecnym roku z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych realizowana jest zgodnie z harmonogramem przebudowa ul. 1-maja w Bukownie oraz odcinka Kwaśniów-Cieślin w gminie Klucze. Oba samorządy dotrzymały słowa i udzielają wsparcia powiatowi w realizacji inwestycji na drogach powiatowych.


Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w Olkuszu. Burmistrz w porozumieniu z dnia 8 września 2015 roku zobowiązał się do dofinansowania inwestycji polegającej na przebudowie drogi Troks-Braciejówka-Trzyciąż leżącej na terenie gminy Olkusz.


Teraz, gdy powiat otrzymał wsparcie w wysokości ok. 7 mln złotych, Roman Piaśnik nagle zmienił zdanie. Może to doprowadzić do sytuacji, w której powiat nie rozpocznie inwestycji a uzyskane pieniądze unijne przepadną. Całość zadania polegającego na gruntownej przebudowie nawierzchni, budowie chodników i zjazdów do posesji oraz uregulowaniu odwodnienia według kosztorysu mogłoby kosztować nawet 16 mln zł. Starosta Paweł Piasny zakłada, że po przetargu wartość inwestycji spadłaby nawet o 20 procent. Brakującą kwotę miałyby pokryć zgodnie z zawartym porozumieniem powiat olkuski i gmina Olkusz. Problem w tym, że Gmina Olkusz nie zamierza wesprzeć powiatu w zadeklarowanej kwocie. Zamiast ponad 3 mln złotych do powiatu trafiłaby w 2018 r. symboliczna – w tym przypadku – kwota 500 tys. złotych. W następnych latach samorząd Olkusza być może dołożyłby dodatkowe środki do budżetu powiatu. Konkretów jednak brak.


Na piątkowej komisji budżetowej wiceburmistrzowie i część radnych koalicyjnych próbowała tłumaczyć postawę włodarza miasta. Samorządowcy tłumaczyli, że kwota jest na tyle duża, że w roku wyborczym gmina musiałaby zrezygnować z części własnych inwestycji. Podawano także konieczność kontynuacji prac na Zamku w Rabsztynie oraz kontynuacji prac przy olkuskich podziemiach i Starym Starostwie. Rozsądny gospodarz powinien to jednak przewidzieć. Taka postawa burmistrza Piaśnika każe zadać pytanie: czy zachowanie takie jest honorowe? Można się także zastanawiać, ile jeszcze takich porozumień z których nie zamierza się wywiązać podpisał Roman Piaśnika?


Niestety Roman Piaśnik wykazał się co najmniej dużą lekkomyślnością podpisując porozumienie i nie konsultując tego z wszystkimi radnymi. W efekcie burmistrz Olkusza wychodzi teraz na człowieka niehonorowego. A co najgorsze – za jego przyczyną – przepaść mogą środki unijne, które pozyskał powiat.


 


Felieton ŁK 

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

30,008 Unikalnych wizyt