Dzisiaj jest: 21/03/2018 02:55:58, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Krajówkę czeka przebudowa. To historyczna inwestycja!
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 30 sierpień 2017 19:00

news3: 2017.08.30 dk 94 skrzyz. z rabsztynska.png


Krajówkę czeka przebudowa. To historyczna inwestycja!


Na tę wiadomość Mieszkańcy Olkusza i tysiące kierowców czekali od lat. Największa w historii Srebrnego Grodu inwestycja coraz bliżej. Wieloletnie starania i wysiłki Posła na Sejm RP Jacka Osucha poskutkowały podpisaniem przez Ministra Infrastruktury programu gruntownej przebudowy DK nr 94 przebiegającej przez Olkusz. Szacunkowy koszt inwestycji to bagatela 114 milionów złotych!


Droga krajowa nr 94 należy do najważniejszych dróg w Małopolsce. Stanowi ona alternatywny wobec autostrady A4 korytarz transportowy z zachodu na wschód Polski. W ciągu 5 lat natężenie ruchu na olkuskim odcinku dk 94 wzrosło o 60%. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w 2015 r. średnio na dobę przez miejski odcinek krajówki przejeżdża od 22 026 do 25 930 pojazdów! Nie dziwi zatem fakt, że modernizacja dk 94 w Olkuszu była priorytetowym zadaniem dla Mieszkańców ziemi olkuskiej i setek tysięcy kierowców. Blisko od dekady gruntowną przebudową krajówki żywo zainteresowany był poseł Jacek Osuch, który od samego początku szturmował ministerialnych urzędników, by ci podjęli konkretne działania.


Choć trudno w to uwierzyć, to moje pierwsze interpelacje w sprawie modernizacji drogi krajowej nr 94 w Olkuszu zostały złożone już blisko 10 lat temu, w lutym 2008 roku (interpelacja nr 1771, interpelacja nr 2236). Nieustannie jako poseł ziemi olkuskiej i mieszkaniec Olkusza gorąco apelowałem do ówczesnego ministra infrastruktury o podjęcie szerokich działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na olkuskiej krajówce, m.in. poprzez przebudowę i wyprofilowanie jezdni, modernizację skrzyżowań i sygnalizacji świetlnych z drogami podporządkowanymi, budowy zatok przystankowych oraz odnowy istniejących chodników. Zwróciłem się również z wnioskiem o wybudowanie ekranów akustycznych na wysokości osiedli Glinianki, Centrum i Słowiki. Niestety rządząca koalicja PO-PSL pozostawała głucha na moje wnioski – przypomina poseł Jacek Osuch.


Przez dwie ostatnie kadencje Sejmu olkuski parlamentarzysta złożył kilkadziesiąt interpelacji, zapytań, wystąpień i próśb dotyczących zarówno modernizacji dk 94 w Olkuszu, jak również rozbudowy drogi 94 na odcinku Zederman – Jerzmanowice i Modlnica – Giebułtów. – Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – pieszych i kierowców, przez lata apelowałem w sprawie pogorszającego się stanu technicznego drogi krajowej nr 94 na odcinkach Jerzmanowice – Czajowice – Biały Kościół oraz Modlnica – Giebułtów. Stałem również murem za Mieszkańcami gminy Wielka Wieś, kiedy ówczesna Dyrekcja GDDKiA Oddział w Krakowie chciała pozbawić dotychczasowej kategorii DK 94 na odcinku od węzła Modlnica (gm. Wielka Wieś) do ul. Jasnogórskiej w Krakowie. Gdyby tak się stało samorząd gm. Wielka Wieś zostałby postawiony przed koniecznością znalezienia niezbędnych funduszy na utrzymanie letnie i zimowe odcinka drogi, która tak naprawdę ma charakter ponadregionalny (po dwa pasy w każdym kierunku) i stanowi logiczny ciąg pomiędzy Krakowem a Olkuszem. Jednak najbliższy był mi problem przebudowy dk 94 w moim mieście, gdyż nie chciałem by Olkusz stał się „miastem wykluczonym komunikacyjnie”, jak podkreślałem to w jednej z interpelacji – wyjaśnia poseł Osuch.


Zielone światło dla rozbudowy dk nr 94 na odcinku Modlnica – Giebułtów oraz Zederman – Jerzmanowic pojawiło się dopiero jesienią 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w listopadzie ubiegłego roku przygotowało program inwestycyjny obejmujący rozbudowę drogi 94 na odcinku Modlnica – Giebułtów do parametrów drogi dwujezdniowej klasy GP oraz kontynuację prac na odc. Zederman – Jerzmanowice. – To dzięki dobrej zmianie, rząd Prawa i Sprawiedliwości wyasygnował kwotę przeszło 60 milionów zł. na zmiany na dk 94 od Modlnicy do Zedermana – podkreśla poseł.


Niestety, poprzedni przedstawiciele ministerstwa odpowiedzialnego za utrzymanie należytego standardu na drogach krajowych, w sposób niezrozumiały dla społeczności lokalnej przeciągali, a nawet blokowali przebudowę odcinka dk 94 w Olkuszu od skrzyżowania z Kopalnią Olkusz do skrzyżowania z ul. Kr. K. Wielkiego do ul. Pakuska.


Przez dwie kadencje rządów koalicji PO-PSL nie zrobiono nic by przebudować miejski odcinek krajówki. Nasz rząd wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej i podjął konkretne działania. Olkuski odcinek dk 94 w końcu będzie przebudowywany nakładem ponad 110 mln zł! To historyczna chwila dla Olkusza! Po latach moich próśb, interpelacji, zapytań i wystąpień dopiero teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości zapewnił finansowanie dla tego zadania. Krajówka w Srebrnym Grodzie zmieni się nie do poznania. Będzie bezpiecznie i komfortowo. Cieszę się, że Minister Andrzej Adamczyk skutecznie odpowiedział na potrzeby Mieszkańców Olkusza i podpisał niezbędne dokumenty – informuje poseł Jacek Osuch.


Planowana inwestycja obejmie dwujezdniowy olkuski odcinek dk 94 o długości blisko 4,5 km. Rozbudowa rozpocznie się w rejonie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, a zakończy w rejonie skrzyżowania dk 94 z ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Pakuska. W ramach rozbudowy drogi podniesione będą jej parametry do nośności 115 kN/oś. Wybudowane zostaną też dwa podziemne przejścia dla pieszych, przebudowane skrzyżowania i drogi zbiorcze. Ponadto zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych, zatok autobusowych i ścieżek pieszo-rowerowych. Realizacja inwestycji, na którą od lat czekają Mieszkańcy Olkusza nastąpi w latach 2020 – 2021. Obecnie trwają prace nad niezbędną dokumentację projektową. Olkuski odcinek jest ostatnim fragmentem dk 94 przeznaczonym do modernizacji w Małopolsce, który został skierowany do realizacji.


news3: 2017.08.30 dk 94 przejscie podziemne.png


Jestem przekonany, że przedmiotowa inwestycja nie tylko poprawi płynność ruchu, ale i wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników DK 94. Tym samym zamknięty zostanie etap modernizacji dk 94 od granicy woj. Małopolskiego/Śląskiego do m. Jerzmanowice. W najbliższym czasie Minister Infrastruktury na moje zaproszenie odwiedzi Olkusz. Zapraszamy na wspólną konferencję prasową – dodaje olkuski parlamentarzysta.


red.

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

29,981 Unikalnych wizyt