Dzisiaj jest: 21/03/2018 02:49:59, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Pudrowanie olkuskiego magistratu. Piaśnik kazał wymalować elewację
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 13 lipiec 2017 20:47

news3: 2017.07.13 odrapany budynek umigu2.jpg 


Pudrowanie olkuskiego magistratu. Piaśnik kazał wymalować elewację


Władze Olkusza otworzyły oferty w przetargu na modernizację budynku magistratu. W postępowaniu wzięło udział tylko dwa podmioty, a cena najniższej oferty jest niemal o połowę większa od zakładanego kosztorysu. Co ciekawe pomimo remontu budynek w dalszym ciągu będzie stał pusty.


O tym, że budynek olkuskiego magistratu jest w fatalnym stanie wiadomo było od dawna. Z końcem 2016 roku z obiektu musieli się wynieść urzędnicy, gdyż stan techniczny mógł zagrażać dalszemu bezpiecznemu użytkowaniu. W najgorszym stanie były drewniany stropy, które zgodnie z opisem konstrukcyjnym miały zostać poddane całkowitej przebudowie. Zgodnie z projektem opracowanym jeszcze w 1998 r. cały segment środkowy wraz z dachem – z wyjątkiem pomieszczenia kierownika USC – miał zostać całkowicie zmodernizowany i wyremontowany. W obiekcie miała pojawić się winda, a od strony podwórza gospodarczego dodatkowe parterowe pomieszczenie biurowe oraz wiatrołap. Projekt dopuszczał także zagospodarowanie poddasza w segmencie środkowym i budynku narożnym przy kościele. Istniejąca drewniana klatka schodowa miała zostać zastąpiona nową – żelbetową. Do tego - według ekspertyzy technicznej - w budynku miały pojawić się nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne a także centralnego ogrzewania.


news3: 2017.07.13 odrapany budynek umigu.jpg


Myliłby się jednak ten, kto sądził że burmistrz Roman Piaśnik ogłosił przetarg na kompleksową modernizację obiektu. Przetarg obejmuje jedynie m.in. odnowienie elewacji budynku magistratu, wymianę drzwi oraz obróbki blacharskie. Pojawią się nowe rynny dachowe oraz spustowe – czyli wszystko to co jest widoczne z zewnątrz. Pomimo projektu oraz ekspertyzy technicznej Piaśnik nie zdecydował się jednak na jakiekolwiek prace przy konstrukcji budynku oraz dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W efekcie pomimo wydatkowania znacznych środków, do magistratu w dalszym ciągu nie będą mogli powrócić urzędnicy. – To tak naprawdę pudrowanie urzędu. Cóż z tego, że budynek będzie z zewnątrz odnowiony, podczas gdy w środku dalej będzie ruiną. Działania burmistrza są populistyczne. Piaśnik wyda kilkaset tysięcy na remont elewacji, ale w ramach prac nie przewidziano niezbędnej wymiany dachu. W efekcie przy remoncie dachu, może dojść do zniszczenia elewacji i tak naprawdę pieniądze zostaną wyrzucone w błoto – przekonuje jeden z urzędników olkuskiego magistratu, który pragnie zachować anonimowość.


Władze Olkusza pierwotnie zaplanowały, że remont elewacji powinien kosztować 300 tys. zł. Tymczasem najtańsza oferta złożona przez spółkę ZRB Paciej wynosi ponad 426 tys. zł. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Gmina będzie chciała dołożyć brakujące 126 tys. zł. i rozstrzygnąć przetarg. Niektórzy żartują, że z budynkiem magistratu będzie jak z trawą w PRL-u. W latach 80-tych aby trawa cieszyła oczy partyjnych dostojników malowano ją na zielono. W Olkuszu mamy powrót do przeszłości… Roman Piaśnik spełniając swoje marzenia: zamiast wyremontować urząd, postanowił odnowić samą elewację.


ŁK

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.05

29,958 Unikalnych wizyt