Dzisiaj jest: 21/03/2018 02:52:46, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Poseł Osuch interweniuje w sprawie sekundników
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 11 lipiec 2017 18:55

news3: 2017.07.11 sekundniki.jpg


Poseł Jacek Osuch interweniuje w sprawie liczników czasu na skrzyżowaniach


W ubiegłych latach Poseł Jacek Osuch kilkakrotnie występował do Ministerstwa Infrastruktury z interpelacjami dotyczącymi legalizacji „sekundników”, czyli wyświetlaczy umieszczonych obok sygnalizatorów drogowych informujących kierowców o czasie zmiany świateł. Poprzednia ekipa rządząca PO-PSL pozostawała głucha na apele parlamentarzysty. Sytuacja zmieniła się wiosną tego roku.


Dzięki rozporządzeniu podpisanym przez MSWiA oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zarządcy ruchu będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. – Celem wdrożenia montażu „sekundników” ma być wyrobienie w kierowcach nawyku przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie stosowania się do sygnalizacji świetlnej. Zależy mi na tym, aby prowadzący pojazdy nie przyspieszali w momencie zbliżania się do skrzyżowania, na którym zapala się już pomarańczowy sygnalizator. Szczególne znaczenie odgrywa w tym kontekście ochrona pieszych przed skutkami wypadków, spowodowanych przez kierowców, którzy nie zatrzymali się na czerwonym świetle oraz ograniczenie liczby zderzeń bocznych pomiędzy pojazdami – wyjaśnia poseł Osuch.


Wyświetlacze będą mogły być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Urządzenia liczące sekundy do zmiany sygnały sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zwiększą wygodę kierowców. Olkuski parlamentarzysta podkreśla jednak, że nowe przepisy powinny uwzględniać opracowanie nowego znaku drogowego informującego o systemie rejestracji przejazdu na czerwonym świetle. – Sprawa choć z pozoru błaha jest jednak niezwykle ważna. Dlatego wniosłem o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia nowego znaku drogowego na wzór znaku D-51 „automatyczna kontrola prędkości. Fotoradar". Nowy znak różniłby się jedynie brakiem napisu „kontrola prędkości” i byłby montowany właśnie na skrzyżowaniach, które wyposażone są w system przejazdu na czerwonym świetle. Dzięki temu kierowcy zbliżający się do takiego skrzyżowania byliby informowani o w/w systemie – czytamy w interpelacji posła Osucha. Z poczynionych przez parlamentarzystę obserwacji wynika, że w Olkuszu na skrzyżowaniu DK 94 z ul. Kr. K. Wielkiego i Pakuska część kierowców dopiero w ostatniej chwili zauważa urządzenia rejestrujące i niejako automatycznie gwałtownie hamuje - pomimo, że sygnalizator wskazuje światło zielone. Dlatego zwrócił się on również z wnioskiem o zamontowanie przez GDDKiA Oddział w Krakowie na powyższym skrzyżowaniu tzw. „sekundników”.


red.

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

29,966 Unikalnych wizyt