Dzisiaj jest: 21/03/2018 03:01:52, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Mieszkańcom Osady grozi epidemia. Co na to samorządowcy?
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 07 lipiec 2017 18:43

news3: 2017.07.07 skladowisko klucze.png


Mieszkańcom osiedla Klucze-Osada grozi epidemia. Co na to samorządowcy?


O ogromnych ilościach odpadów zalegających na terenie przedsiębiorstw zlokalizowanych przy osiedlu Klucze-Osada za sprawą ogólnopolskich mediów dowiedział się cały kraj. Unoszący się na kilkaset metrów fetor, latające w okolicy roje much i biegające szczury, które zaobserwowali nasi reporterzy już od miesięcy utrudniały życie lokatorom mieszkającym w bezpośrednim sąsiedztwie wysypiska. Ci postanowili udać się po pomoc do samorządowców. Z jakim skutkiem?


W środę 14 czerwca na sesji Rady Powiatu doszło do spotkania starosty Pawła Piasnego z podirytowanymi mieszkańcami Klucz-Osady. Domagali się oni natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do usunięcia 5,5 tysiąca ton odpadów zgromadzonych wewnątrz budynków i na placach należących lub dzierżawionych przez trzy podmioty "INOX-TECH", "Selenya" sp. z.o.o. oraz FHU "Martex". – Pomóżcie nam bo my naprawdę żyjemy ze szczurami – apelowała jedna z mieszkanek.


Interersującym wydaje się fakt, że właścicielem jednego z trzech podmiotów, które zajmują się składowanien śmieci przy osiedlu Osada jest były urzędnik, a prywatnie bardzo dobry znajomy starosty. Kolega Pawła Piasnego otrzymał zezwolenie ma przetwarzanie odpadów w czasie, gdy jeszcze pracował w starostwie. Później ten sam urzędnik został powołany przez zarząd powiatu na dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy.


Oczywiście, że znam jednego z właścicieli i nie wypieram się tego – przyznał Paweł Piasny, podkreślając jednocześnie, że znajomość ta nie miała rzekomo wpływu na podjęcie decyzji o wydaniu zgody na gromadzenie odpadów żadnemu z trzech przedsiębiorstw operujących przy osiedlu Klucze-Osada, a on sam zrobi wszystko, by w ramach obowiązujących procedur jak najszybciej rozpocząć proces wywozu tysięcy ton śmieci.


Z dokumentów, które posiadamy wynika, że już ponad rok temu do olkuskiego starostwa wpłynął wniosek wójta Gminy Klucze o przeprowadzenie kontroli, która miała potwierdzić, że działalność firm "INOX-TECH" oraz FHU "Martex"są niezgodne z zasadami pozwolenia na gromadzenie odpadów, które wydał szef powiatu. Starosta Piasny zamiast wszcząć kontrolę poprosił m.in. o skonkretyzowanie wniosku poprzez wzkazanie zakresu i uszczegółowienie potrzeby procesu kontroli. Nie może więc dziwić, że wielu mieszkańców osiedla Klucz-Osady zarzuca Pawłowi Piasnemu, że jego działania w tej sprawie są pozorowane i opieszałe.


19 czerwca decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska firma FHU "Martex" utraciła pozwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gromadzenia odpadów. Dzień później taka sama decyzja została wydana przez Starostę Olkuskiego. Oznacza to, że na teren zakładu nie mogą już wjeżdżać kolejne ciężarówki ze śmieciami. Następne postepowania są toczone wobec firm "INOX-TECH" i "Selenya".


Trzeba zaznaczyć, że przerwanie procederu dowozu odpadów rozwiązuje problem zaledwie w połowie. Teraz trzeba je będzie bowiem jeszcze wywieść. Właściciele przedsiębiorstw deklarują, że zrobią to na własny koszt. Jednak sam proces wywozu może potrwać kilka, jeśli nie kilkanaście tygodni. Będziemy na bieżąco informować Państwa o rozwoju tej sprawy. Teoretycznie sprawa zaczyna mieć szczęśliwy finał. Odpady powoli zaczynają być usuwane…


news3: 2017.07.07 skladowisko klucze szczur.png   


Michał Zasucha

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

30,009 Unikalnych wizyt