Dzisiaj jest: 21/03/2018 02:52:00, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza problemów
Napisał: Redakcja, komentarzy: 1
Dodany dnia: 23 październik 2016 11:27

Obrazy: kmzb.jpg


Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza problemów


Od ponad miesiąca działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji każdy obywatel może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Niestety narzędzie to jest często nadużywane lub po prostu stosowane do uprzykrzania życia sąsiadom.


Od początku roku w całej Polsce trwały prace nad krajową mapą zagrożeń. Policjanci spotykali się z przedstawicielami władz samorządowych i organizacji społecznych. W czasie tych spotkań przedstawiano koncepcję tworzenia „mapy zagrożenia” jako narzędzia służącego do aktywizacji społeczeństwa w zakresie współpracy z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa i skutecznej walki z przestępczością. Spotkania te służyły po to, by lepiej poznać oczekiwania społeczne. To dzięki tym  danym  oraz informacjom uzyskanym od samych obywateli, zwrócono uwagę na te aspekty, które stanowią największe zagrożenie dla mieszkańców, co z kolei było niezbędnym czynnikiem do tworzenia mapy zagrożeń. W Olkuszu takich konsultacji społecznych  odbyło się 44.


Od połowy września każdy może skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wystarczy tylko zalogować się na stronie www.policja.pl lub wyszukać aplikację z poziomu wyszukiwarki. Na mapie należy zaznaczyć interesujący nas obszar i zagrożenie. Do wyboru jest szeroki katalog przestępstw i wykroczeń najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. 25 kategorii m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, spożywania alkoholu, gromadzenia się nieletnich, przekraczania prędkości przez pojazdy, złego oznakowania lub niewłaściwego parkowania. Zgłoszenia mają trzy statusy: zielony jako zgłoszony, żółty jako weryfikowany i czerwony jako potwierdzony. Mimo, że mapa po powiększeniu wskazuje dokładność danych co do określonej nieruchomości, to nie ma na niej np. wyrysowanej południowej obwodnicy Olkusza. Trzeba pamiętać, że każde zaznaczone zgłoszenie jest sprawdzane i weryfikowane przez Policję. Ponadto zgłoszenia mają również  przełożenie w wysyłanych przez Policję we wskazane miejsca patrolach. W przyszłości mapa ma pomóc w odtworzeniu w miejscach szczególnie niebezpiecznych zlikwidowanych przed laty komisariatów. KMZB nie zastąpi numeru alarmowego, w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji Policji, należy dzwonić na numer alarmowy 997 lub 112. - Mapa to innowacyjne narzędzie internetowe za pomocą, którego w sposób łatwy i czytelny, można zidentyfikować skalę i rodzaj zagrożenia. Obsługa mapy jest tak skonstruowana, by bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej korzystać każdy obywatel - chwali się nowym rozwiązaniem Policja.


Od momentu wdrożenia KMZB, w powiecie olkuskim odnotowano 318 zgłoszeń. Mieszkańcy najczęściej zaznaczali na mapie kategorie związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości, spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych czy  nieprawidłowym parkowaniem. I z tą ostatnią kategorią zdarzeń wiążą się największe bolączki. Mapa Zagrożeń stała się narzędziem w rękach osób donoszących w ten sposób na niefrasobliwych kierowców. Problem stanowi istną plagę na Osiedlu Młodych, Pakusce, Słowikach czy w Centrum Olkusza.  Z analizy zdarzeń związanych z mapą zagrożeń wynika,  że najbardziej nurtującym społecznie problemem jest niewłaściwe parkowanie w strefie zamieszkania. Od 14 września do 14 października mieszkańcy aż 84 razy zaznaczali, na Mapie Zagrożeń właśnie tę kategorię. - Każde takie zgłoszenie zostało odnotowane, zweryfikowane i potwierdzone przez policjantów. Obecnie w komendzie, w sprawie niewłaściwego parkowania na osiedlach, toczą się postępowania - mówi asp. Katarzyna Matras oficer prasowy KPP w Olkuszu.


Obrazy: osiedle_strefa_zamieszkania.jpg


Przy tej okazji policjanci przypominają o szczególnych zasadach, jakie panują w strefie zamieszkania. Przepisy ruchu drogowego w tym zakresie mają chronić przede wszystkim pieszego. W strefie zamieszkania: piesi mogą poruszać się całą szerokością jezdni. Nie mają obowiązku korzystać z chodnika czy pobocza. Dzieci nie muszą przebywać na drodze w strefie pod opieką osoby starszej. Dozwolona prędkość pojazdów to 20 km/h. Na obszarze z oznakowaniem D-40 zabroniony jest postój lub parkowanie samochodów w innych miejscach niż do tego przeznaczone. Dla kierowców bezskutecznie szukających wolnego skrawka terenu do zaparkowania oznacza to tyle, że w przypadku braku miejsc wyznaczonych do postojów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. - Kierowcy, którzy niestosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego są  dyscyplinowani przez funkcjonariuszy i muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi.  W strefie zamieszkania za niestosowanie się do znaku D-40 przewidziany jest mandat karny w wysokości 100 złotych oraz 1 pkt. karny - podkreśla asp. Matras. Taki sam mandat grozi  za niewłaściwe parkowanie w „strefie ruchu”, która występuje chociażby przy olkuskim szpitalu.  Problem z niewłaściwym parkowaniem dotyczy również tego miejsca.


Obrazy: strefa_ruchu.jpg


Jak wiadomo problem z brakiem miejsc postojowych występuję praktycznie na każdym większym olkuskim osiedlu. Kompleksowym rozwiązaniem byłoby tworzenie nowych parkingów, ale to po pierwsze trwa a po drugie kosztuje. Jak można doraźnie zaradzić sytuacji? W Krakowie np. zakrywa się folią znaki: strefa zamieszkania. W Olkuszu jest propozycja, aby z ul. Armii Krajowej zupełnie usunąć to doskwierające oznakowanie. A w przypadku Osiedla Młodych zasadnym wydaje się wyznaczenie kolejnych miejsc poprzez postawienie znaku P (parking). W przypadku ul. Krasińskiego konieczna będzie także nowa organizacja ruchu, która po pierwsze usprawniłaby ruch w tym miejscu a po drugie zabezpieczyła interes pieszych i parkujących.


- Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego powiatu będą aktywnie włączać się na rzecz poprawy bezpieczeństwa i we właściwy sposób będą korzystać z narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożenia - takie oczekiwania wyrażali w momencie startu aplikacji stróże prawa. Rzeczywistość okazała się niestety zgoła inna. Dlatego apelujemy o rozsądne i wyrozumiałe korzystanie z KMZB. Bądźmy społeczeństwem obywatelskim a nie opresyjnym.


Michał Mrówka

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

29,964 Unikalnych wizyt