Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:34:18, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Żołnierze Wyklęci w pamięci uczniów
Napisał: Redakcja, komentarzy: 9
Dodany dnia: 21 marzec 2016 20:58

Obrazy: konkurs_wykleci_zwyciezcy_sp10.jpg


Żołnierze Wyklęci w pamięci uczniów


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wpisał się już na stałe do kalendarza świąt państwowych. 1 marca w różny sposób oddajemy hołd i przypominamy o walczących w  podziemiu antykomunistycznym. Bieg "wilczym tropem", koncerty i konkursy to najbardziej atrakcyjne formy uczczenia tego Święta. Dziś wręczono nagrody w konkursie o Niezłomnych w dwóch olkuskich podstawówkach.


Z inicjatywy Radnych Rady Miejskiej Tomasza Zaborowskiego, Wojciecha Panka i Michała Mrówki został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci". Konkurs po raz drugi odbył się w Szkole Podstawowej nr 10, natomiast zadebiutował w Szkole Podstawowej nr 3. Zadaniem uczniów w obu placówkach było przygotowanie pracy plastycznej, ukazującej jak w ich wyobraźni prezentują się Żołnierze Wyklęci. Poziom i dojrzałość prac zaskoczyła, a pomysłowość wykonania urzekła organizatorów. Na konkurs wpłynęły aż 42 prace przygotowane przez uczniów klas V i VI z SP nr 3. Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami po konkursie mówi radny Wojciech Panek. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w obu szkołach dziś przy okazji Święta Wiosny. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, gry edukacyjne i książki.


Obrazy: konkurs_wykleci_radni_sp3.jpg


Zwycięzcami konkursu w Trójce zostali:


I miejsce – Magdalena Kłosińska, kl. VI a,


II miejsce – Jakub Piekarski, kl. V a,


III miejsce – Kacper Szlęzak, kl. V b,


Wyróżnienie – Natalia Kałat, kl. VI a


Obrazy: konkurs_wykleci_1_nagroda_sp3.jpg


Obrazy: konkurs_wykleci_2_nagroda_sp3.jpg


Obrazy: konkurs_wykleci_wystawa_sp3.jpg


Natomiast w Dziesiątce triumfowali:


I miejsce – Julia Włodarczyk, kl. VI a,


II miejsce – Marcel Rosłon, kl. VI a,


III miejsce – Kacper Machnik, kl. VI a,


Wyróżnienie – Klaudia Włodarczyk, kl. VI a, Lena Kapelańczyk, kl. VI a, Kinga Trzcionkowska, kl. VI a, Daria Solecka, kl. V b.


Obrazy: konkurs_wykleci_zwycieskie_prace_sp10.jpg


Obrazy: konkurs_wykleci_wystawa_sp_10.jpg


To smutne, że za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu „Żołnierzy Wyklętych” poległo z bronią w ręku, a innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami przypomniał tę bolesną kartę w powojennej historii Polski Wojciech Panek. Tymczasem radny Michał Mrówka zwrócił uwagę, że jeszcze kilka lat temu wątek Żołnierzy Wyklętych w ogóle nie był prezentowany w szkołach:  Tym bardziej niezmiernie się cieszę, że uczniowie podjęli się wyzwania i przejawili zainteresowanie trudną tematyką Żołnierzy Wyklętych, którym winni jesteśmy szacunek i pamięć. Nie jestem pewien, czy dziś potrafilibyśmy się tak heroicznie zachować, jak Oni.  


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Organizatorzy zapowiadają kontynuację tej idei w kolejnym roku.


red.

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

4,796,838 Unikalnych wizyt