Dzisiaj jest: 16/01/2018 16:23:10, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Coraz bliżej powstania Podwórka Nivea w Olkuszu
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 24 czerwiec 2016 23:39

Obrazy: podworko_dla_olkusza.jpg

Coraz bliżej powstania „Podwórka Nivea” w Olkuszu

Ponad 268 tys. głosów – takim rekordowym wynikiem może poszczycić się projekt powstania placu zabaw przy Przedszkolu nr 8 w Olkuszu. Czy niebawem dzięki aktywności naszych mieszkańców powstanie bezpieczne miejsce zabaw dla najmłodszych?

Pomysłodawcą plebiscytu jest znana marka kosmetyczna Nivea. W tym roku w 40 lokalizacjach w całej Polsce zbudowane zostaną rodzinne place zabaw. Akcja wspierać ma integrację i wspólne spędzanie czasu przez rodziców i ich pociechy.

Dzięki zaangażowaniu i wsparciu akcji przez sporą grupę mieszkańców, Olkusz znajduje się na 2 miejscu listy rankingowej. To imponujący wynik biorąc pod uwagę fakt, iż w konkursie bierze udział aż 957 lokalizacji. Nowoczesny i bezpieczny plac ma powstać przy Przedszkolu nr 8 w Olkuszu (os. Pakuska).

Na olkuski projekt można głosować za pośrednictwem strony www.nivea.pl  jeszcze przez kilka dni - do 30 czerwca włącznie.

Pękło magiczne pól miliona złotych dla Michałka. Nadal brakuje jednak 800 tys. zł.
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 10 maj 2016 20:32

Obrazy: michaek.jpg

Pękło magiczne pól miliona złotych dla Michałka. Nadal brakuje jednak 800 tys. zł. Pomożecie?

Na koncie fundacji siepomaga.pl, która prowadzi zbiórkę na rzecz leczenia Michałka Kalisia znajduje się już ponad pół miliona złotych. Nadal brakuje jednak o 800 tys. zł. Czy uda się zebrać niebagatelną kwotę i mały olkuszanin będzie mógł wyjechać do USA do dr Abramsona ?

Na stronie fundacji www.siepomaga.pl/siatkówczak można codziennie sprawdzać, ile pieniędzy znajduje się już na koncie Michałka Kalisia. We wtorek wieczorem licznik wskazywał, że młodego olkuszanina wsparło kwotą 537 tys. zł. już prawie 27 tys. osób. To ogromna liczba dobroczyńców. Jednak nie jest to nawet połowa niezbędnej kwoty. Koszty leczenia w USA szacowane są bowiem na ponad 1,3 ml zł. Dlatego w akcję pomocy zaangażowało się wiele środowisk. W minioną niedzielę na olkuskim rynku zorganizowano 2 urodziny Michałka. Był tort w kształcie samolotu oraz mnóstwo atrakcji zarówno dla tych starszych jak i młodszych. Kolejną akcję zaplanowano na niedzielę w Bukownie. Koncert odbędzie się o godz. 15:30 w Domu Kultury przy ul. Kolejowej.

Przypomnijmy, że Michałek ma zdiagnozowany siatkówczak obuoczny (bilateral retinoblastoma). – Gdyby rak był w jednym oku... Ale to jest siatkówczak obuoczny. Nasz synek może już nigdy nie zobaczyć naszych twarzy. A my nie chcemy sobie za kilka lat wyrzucać, że mogliśmy dla niego zrobić więcej – podkreślają rodzice olkuszanina. Szansą dla Michałka jest kosztowne leczenie w USA. – Dr Abramson uratował już kilkoro dzieci, które znamy. Chcemy tego samego dla naszego synka. On już zbyt wiele wycierpiał – dodają.

Pomóc można na kilka sposobów:

wysyłając SMS na numer 72365 o treść: S4086. Koszt SMS to 2,46 zł brutto (w tym VAT)

lub wchodząc przez stronę fundacji

www.siepomaga.pl/siatkówczak

i dokonując dowolnej darowizny. Liczy się każda złotówka. Nie pozwól, aby mały olkuszanin już nigdy nie zobaczył swoich rodziców i Srebrnego Miasta.

Obrazy: michalek_-_urodziny.jpg

Urodziny Michałka Kalisia na olkuskim rynku!

Żołnierze Wyklęci w pamięci uczniów
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 9
Dodany dnia: 21 marzec 2016 20:58

Obrazy: konkurs_wykleci_zwyciezcy_sp10.jpg

Żołnierze Wyklęci w pamięci uczniów

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wpisał się już na stałe do kalendarza świąt państwowych. 1 marca w różny sposób oddajemy hołd i przypominamy o walczących w  podziemiu antykomunistycznym. Bieg "wilczym tropem", koncerty i konkursy to najbardziej atrakcyjne formy uczczenia tego Święta. Dziś wręczono nagrody w konkursie o Niezłomnych w dwóch olkuskich podstawówkach.

Z inicjatywy Radnych Rady Miejskiej Tomasza Zaborowskiego, Wojciecha Panka i Michała Mrówki został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci". Konkurs po raz drugi odbył się w Szkole Podstawowej nr 10, natomiast zadebiutował w Szkole Podstawowej nr 3. Zadaniem uczniów w obu placówkach było przygotowanie pracy plastycznej, ukazującej jak w ich wyobraźni prezentują się Żołnierze Wyklęci. Poziom i dojrzałość prac zaskoczyła, a pomysłowość wykonania urzekła organizatorów. Na konkurs wpłynęły aż 42 prace przygotowane przez uczniów klas V i VI z SP nr 3. Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami po konkursie mówi radny Wojciech Panek. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w obu szkołach dziś przy okazji Święta Wiosny. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, gry edukacyjne i książki.

Obrazy: konkurs_wykleci_radni_sp3.jpg

Zwycięzcami konkursu w Trójce zostali:

I miejsce – Magdalena Kłosińska, kl. VI a,

II miejsce – Jakub Piekarski, kl. V a,

III miejsce – Kacper Szlęzak, kl. V b,

Wyróżnienie – Natalia Kałat, kl. VI a

Obrazy: konkurs_wykleci_1_nagroda_sp3.jpg

Obrazy: konkurs_wykleci_2_nagroda_sp3.jpg

Obrazy: konkurs_wykleci_wystawa_sp3.jpg

Natomiast w Dziesiątce triumfowali:

I miejsce – Julia Włodarczyk, kl. VI a,

II miejsce – Marcel Rosłon, kl. VI a,

III miejsce – Kacper Machnik, kl. VI a,

Wyróżnienie – Klaudia Włodarczyk, kl. VI a, Lena Kapelańczyk, kl. VI a, Kinga Trzcionkowska, kl. VI a, Daria Solecka, kl. V b.

Obrazy: konkurs_wykleci_zwycieskie_prace_sp10.jpg

Obrazy: konkurs_wykleci_wystawa_sp_10.jpg

To smutne, że za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu „Żołnierzy Wyklętych” poległo z bronią w ręku, a innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami przypomniał tę bolesną kartę w powojennej historii Polski Wojciech Panek. Tymczasem radny Michał Mrówka zwrócił uwagę, że jeszcze kilka lat temu wątek Żołnierzy Wyklętych w ogóle nie był prezentowany w szkołach:  Tym bardziej niezmiernie się cieszę, że uczniowie podjęli się wyzwania i przejawili zainteresowanie trudną tematyką Żołnierzy Wyklętych, którym winni jesteśmy szacunek i pamięć. Nie jestem pewien, czy dziś potrafilibyśmy się tak heroicznie zachować, jak Oni.  

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Organizatorzy zapowiadają kontynuację tej idei w kolejnym roku.

red.

Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 2
Dodany dnia: 15 marzec 2016 21:13

Obrazy: harcerki.jpg

Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Harcerstwo XXI wieku to już nie harcerstwo sprzed wojny – warto o tym pamiętać. Naszym zadaniem nie jest już walka o ojczyznę, obrona kraju przed nieprzyjacielem czy opór wobec zaborcy. To również nie harcerstwo sprzed 30-40 laty i uczestniczenie w czynach społecznych czy pochodach pierwszomajowych.  Zapomnijmy o tym. 

Teraz harcerstwo to organizacja, w której Twoje dziecko może zdobyć umiejętności, o jakich nie mówi się w szkole. Wystarczy jeden obóz, żeby dziecko umiało rozpalić ognisko (nawet wtedy, gdy drewno jest wilgotne), spakować porządnie plecak na wędrówkę, przygotować samodzielnie prosty posiłek, przyszyć guzik. Nauczy się też korzystać z mapy, wstawać bez zająknięcia w środku nocy, nie spóźniać się, działać w grupie. Przeżyje mnóstwo przygód: od spania w namiocie przez przeprawę przez rzekę po obóz zagraniczny na rowerach. Harcerstwo to nie tylko las i gawędy przy ognisku. Z biegiem czasu w harcerskich szeregach dzieci rozwijają swoje umiejętności interpersonalne, logistyczne, zmysł organizacyjny. Harcerze uczą się zarządzać projektami, koordynować pracę zespołu i przemawiać do ludzi tak, żeby wszyscy słuchali.

Wiele osób niezwiązanych z ruchem harcerskim myśli, że harcerstwo to łagodniejsza forma wojska. W końcu harcerze też chodzą w mundurach, mają apele, muszą uczyć się dyscypliny. Organizacjom harcerskim jednak wciąż bardzo daleko do wojskowego rygoru. Hierarchiczność w strukturach harcerskich nie została wymyślona po to, by dokładnie zaznaczyć relacje podrzędności wśród harcerzy i niektórych uczynić ważniejszymi. Dokładnie przemyślany podział na poszczególne jednostki organizacyjne pozwala na lepszy rozwój dzieci i młodzieży na danym etapie życia. Rola zastępowego, drużynowego to nie rola przełożonego, który pilnuje dyscypliny, ale rola lidera, który nie tylko stoi na czele grupy, ale wciąż pozostaje jej członkiem. Pamiętajmy też, że dyscyplina w harcerstwie a wojskowy reżim to dwie różne rzeczy. Idea skautingu mówiąca o nauce poprzez zabawę jest aktualna od ponad stu lat!

A jaki był ten rok dla olkuskich harcerzy? To był dobry rok!- mówi komendantka Hufca ZHP Ania Gęgotek. Przede wszystkim powiększa nam się stale grono zuchów i harcerzy. Otwieramy nowe drużyny, do których nie brakuję chętnych. Teren hufca jest ogromny, to aż 5 gmin. To ogromna radość odbierać telefony od rodziców z różnych stron powiatu pytających o najbliższą drużynę czy gromadę. Jeszcze bardziej cieszy, kiedy rodzice są gotowi zawozić dziecko nawet do sąsiedniej gminy na zbiórki. To dowód na to, że harcerstwo przyciąga i jest potrzebne!

ZHP

Młodzi matematycy z Olkusza podbijają Polskę
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 9
Dodany dnia: 21 luty 2016 20:44

Obrazy: jarosinski.jpg

Młodzi matematycy z Olkusza podbijają Polskę

Królowa nauk - jedni mają z nią nie lada problem, innym jej znajomość otwiera drzwi do sukcesów zawodowych. Dla części to także coroczna zmora licealistów, która rokrocznie eliminuje co czwartego ucznia w otrzymaniu pozytywnego świadectwa maturalnego. Matematyka, bo o niej mowa, połączyła trzech uczniów z naszego okręgu tak, że osiągnęli najlepsze wyniki w powiecie olkuskim. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że za ich sukcesami stoi jeden nauczyciel.

Kamil Sobolewski, Jakub Brodziński oraz Kamil Kasperczyk - oto uczniowie, którzy mogą pochwalić się najlepszymi wynikami z matury rozszerzonej z  matematyki w powiecie olkuskim. Co więcej Kamil Sobolewski napisał ją na równe 100% dołączając tym samym do elitarnego grona maturzystów z całej Polski. Jednak cała trójka zgadza się co do jednego- nie osiągnęliby tak spektakularnego wyniku gdyby nie pomoc olkuszanina, sympatyka matematyki, Łukasza Jarosińskiego.

Łukasz Jarosiński jest doktorantem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją maturę zdawał w 2010 roku. Zarówno matematykę jak i fizykę zdał na 100% z obu poziomów: podstawowego i rozszerzonego. Nie lada umiejętności nie uszły uwadze nauczycielom Łukasza, którzy wspominają, że już za czasów liceum, młody chłopiec przerastał ich wiedzą. Jest laureatem i finalistą wielu konkursów i olimpiad matematycznych w tym m.in. 1 miejsce na świecie w konkursie Kangur Matematyczny, 1 miejsce w województwie w konkursie Alfik Matematyczny, finalista Olimpiady Matematycznej, laureat Diamentowego Indeksu AGH i wiele innych. Swoją pasją zaczął dzielić się z innymi. – w Olkuszu jest wielu uczniów, którym nie ma kto udzielić profesjonalnego wparcia. Kraków jest jednak za daleko oddalony, aby każdy mógł swobodnie dojeżdżać i korzystać z pomocy matematyków. Pomyślałem, że mogę podzielić się swoją wiedzą z młodszymi kolegami – podkreśla dydaktyk. – Gdyby nie jego pomoc, nasz sukces nie byłby możliwy – zauważa jeden z trójki maturzystów.

Czym teraz zajmują się wychowankowie Jarosińskiego i jakimi sukcesami mogą się pochwalić? Kamil Sobolewski zdał maturę z matematyki z obu poziomów najlepiej w Polsce. Został finalistą Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz Konkursu Wiedzy Technicznej. Te i inne sukcesy pozwoliły mu uzyskać tytuł najlepszego absolwenta 2014/2015 I LO w Olkuszu. Kamil także bardzo dobrze radzi sobie na studiach. Studiuje Informatykę na AGH. Pierwszy semestr zaliczył ze średnią 4,86 otrzymując także stypendium rektora. Jakub Brodziński jest studentem Informatyki na Politechnice Wrocławskiej. Maturę rozszerzoną z matematyki zdał na 98%, podstawową na 100%. Został także wyróżniony w fizycznym konkursie Eureka. Tak jak jego koledzy, wyróżnia się na swojej uczelni, osiągając średnią 4,75 za pierwszy semestr. Kamil Kasperczyk matematykę rozszerzoną zdał na 92%. Pierwszy semestr zakończył ze średnią 4,81 oraz z pochwałą od rektora prof. dr hab. Inż. Tadeusza Słomki. Jego umiejętności zostały docenione przez profesora Kucewicza, który zaprosił go do współpracy w swoim zespole elektroników. Wszystkim maturzystom bardzo dobry wynik z matury z matematyki umożliwił dostanie się na najbardziej oblegane kierunki studiów, a pozyskana wiedza, na zaliczenie tego trudnego przedmiotu na studiach na ocenę 5,0.

Jak to możliwe, że jeden nauczyciel może odpowiadać za tak wiele wyśmienitych wyników? – Zapraszam do współpracy przede wszystkim uczniów, którzy naprawdę chcą osiągnąć sukces. Nie liczy się ich poziom, tylko chęci. Tak wspaniałe prace tych maturzystów to nie jest przypadek, tylko efekt ciężkiej pracy- ocenia Jarosiński. – Nauka z Panem Łukaszem wpłynęła na mnie zdecydowanie, ponieważ zaproponowany przez niego kurs wytłumaczył mi wiele rzeczy, których dotąd uczyłem się na pamięć – wspomina jeden z uczniów. – U mnie widać było niesamowity postęp. Z matury próbnej miałem zaledwie 38%, a po współpracy z Panem Łukaszem aż 92%. To poprawa o ponad 50% w zaledwie kilka miesięcy – zachwala Kamil Kasperczyk. Łukasz Jarosiński zapytany o metody nauki z uśmiechem na twarzy wyjaśnia: - to już pozostawiam jako moje know- how. Zainteresowanych maturzystów zapraszam do współpracy.

Najlepszym maturzystom powiatu olkuskiego życzymy sukcesów na dalszej drodze życia i realizacji swoich życiowych planów. A Panu Łukaszowi.. no cóż: jak najwięcej takich wychowanków z Olkusza!

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.11

4,749,184 Unikalnych wizyt