Dzisiaj jest: 16/01/2018 16:20:32, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Uszczuplona kasa na sport podzielona
Czytaj więcej...
Sport
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 14 luty 2017 20:45

Jak co roku komisja ds. podziału środków rozdysponowała kwotę 600 tys. zł z przeznaczeniem na dyscypliny sportowe. W porównaniu do ubiegłego roku dotacja ta jest mniejsza aż o 100 tys. zł. Największymi beneficjentami tradycyjnie okazały się kluby piłkarskie oraz szczypiornistki.

Dotacja dla klubów sportowych przydzielona
Czytaj więcej...
Sport
Napisał: Redakcja, komentarzy: 1
Dodany dnia: 25 styczeń 2016 22:56

Obrazy: loga_klubow_sportowych.jpg

Dotacja dla klubów sportowych przydzielona

Ogromne zainteresowanie wśród środowisk sportowych wzbudza dotacja na sport. W tym roku w rozdziale pieniędzy partycypowało 20 podmiotów. Na wspieranie rozwoju sportu przeznaczono tą samą pulę co w 2015 roku.

W roku 2016 łączna kwota na sport wyniesie 700 tys. zł. Nie ma już wyodrębnionej puli dla naszych Srebrnych Lwic z SPR Olkusz. Komisja ds. rozdziału środków (w skład której wchodzą: wiceburmistrz ds. socjalnych Bożena Krok jako przewodnicząca, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Jacek Imielski oraz radni Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki: Małgorzata Postołek, Apolinary Ćwięczek, Wojciech Panek, Dariusz Kasprzyk, Michał Masłowski, Józef Filas, Wojciech Ozdoba i Grzegorz Lipiński) na posiedzeniu w dniu 12 stycznia br. zdecydowała o rozdziale środków na sport.

Największa, choć mniejsza o 1/5, dotacja przypadła piłkarkom ręcznym. Szczypiornistki otrzymały dofinansowanie w kwocie 250 tys. zł. Zmniejszenie kwoty dotacji można upatrywać w spadku SPR Olkusz z Ekstraklasy do Pierwszej Ligi. Nie ulega jednak wątpliwości, że piłka ręczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród olkuskich kibiców, którzy każdy mecz SPR-u śledzą w wypełnionej niemal po brzegi hali MOSiR-u.

Drugim największym beneficjentem dotacji na sport okazały się drużyny piłki nożnej. Spójnia Osiek otrzymała 67 tys. zł. Jednak radny Ćwięczek, mocno kibicujący swoim krajanom, był głęboko oburzony tak niską, według niego, kwotą dotacji. Chciał dla Spójni 100 tys. Propozycja nie zyskała uznania wśród członków komisji. Ostatecznie do piłkarzy z Osieka trafi o 7 tys. zł więcej niż w zeszłym roku. Kolejne piłkarskie drużyny otrzymały odpowiednio: KS Olkusz 55 tys. zł (więcej o 15 tys. zł), Leśnik Gorenice 44 tys. zł (więcej o 4 tys. zł). Tyle samo: 44 tys. przypadło młodzikom piłkarskim ze Słowika Olkusz (wzrost dotacji o 14 tys. zł). Błysk Zederman dostanie 28 tys. zł (w 2015 r. było to 23,5 tys. zł) a Grafit Bogucin  2 tys. zł.

Pozostałe dyscypliny sportowe otrzymały następującą dotację:

- siatkówka: LKS Kłos i UKS Trójka odpowiednio po 38 i 5 tys. zł

- koszykówka: Olkuskie Osy, kwota 5 tys. zł

- futbol amerykański: Silvers Olkusz - 7 tys. zł

- lekkoatletyka: KS Olkusz - 19 tys. zł, LKS Kłos - 14 tys., MUKS Ilkus - 5 tys. zł

- akrobatyka: Korona Olkusz - 24 tys. (wzrost z 10 tys. zł) i Nadzieja Olkusz - 19 tys. zł

- szachy: UKS Czarny Koń - 36 tys. zł

- modelarstwo: LKS Kłos - 15 tys. zł

- pływanie: Omega Olkusz - 18 tys. zł (wzrost o ponad 40 %)

- karate: Jurajski Klub OYAMA Karate Olkusz - 5 tys. zł

Michał Mrówka

Olkuscy niewidomi na rajdzie górskim
Czytaj więcej...
Sport
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 09 wrzesień 2015 21:13

Obrazy: niewidomigory1.jpg

Olkuscy niewidomi na rajdzie górskim

Tradycyjnie w pierwszy weekend września, odbył się już „XII rajd górski olkuskich niewidomych”. Miejscem zarówno wypoczynku jak i rehabilitacji członków olkuskiego Koła Powiatowego PZN w tym roku była Rabka Zdrój.

Obrazy: niewidomigory2.jpg

Uczestnicy rajdu w dwóch grupach stawiali czoło wyzwaniom. Pierwszą grupę stanowili zagorzali zwolennicy górskich marszów, którzy mimo bardzo trudnej i zmiennej pogody ruszyli na szlaki, by zdobyć Turbacz (1310 m.p.p.m.) i Luboń Wielki (1022 m.p.p.m.) Podwójni triumfatorzy nie kryli zadowolenia. - Aby chodzić po górach trzeba mieć charakter i kochać góry. Ci ludzie to mają. Cieszy ich nie tylko zdobycie szczytu, ale bycie tu i teraz oraz pokonywanie własnych słabości – podkreśla przewodnik górski Andrzej Wójcik.

Obrazy: niewidomigory3.jpg

Najstarszą uczestniczką wyprawy górskiej była 82-letnia Danuta Ryczko, która bez wątpienia zasłużyła na to by nazwać ją Wielką. Świetnie ze wspinaczką poradził sobie niewidomy Waldemar Pępek. - Było super. Naprawdę dobrze mi się szło! – skwitował uczestnik będąc już na szczycie Turbacza.

W czasie, gdy maszerujący mierzyli się nie tylko z górami, ale z samym sobą, druga grupa nazwana „spacerową” realizowała napięty harmonogram rehabilitacyjno-edukacyjny. Spacery po zajmującym blisko 30 ha Parku Zdrojowym, korzystanie z tężni solankowych, odwiedziny w muzeach: Muzeum Uśmiechu, Muzeum Górali i Zbójników oraz Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce to nieliczne spośród wyzwań i atrakcji przygotowanych dla uczestników rajdu.

Obrazy: niewidomigory4.jpg

Oczywiście nie zabrakło także chwili relaksu, jaki zapewnił grupie spacerowej pobyt w „Rabkolandzie” – Rodzinnym Parku Rozrywki i Edukacji. - Jak to dobrze znowu poczuć się jak dziecko! – dało się usłyszeć od wyraźnie rozbawionych „spacerowiczów”.

Obrazy: niewidomigory5.jpg

Po trudach dnia na zmęczonych uczestników rajdu czekało ognisko oraz przejazd bryczkami.

Obrazy: niewidomigory6.jpg

Tak intensywnie spędzony czas to dla osób niewidomych i słabowidzących nie tylko forma wypoczynku, ale przede wszystkim rehabilitacji. Wyjście z domu, spotkanie w gronie przyjaciół, wymiana myśli, doświadczeń, zwykła rozmowa to dla wielu zdobycie szczytu równie ważnego, jak ten górski.

 

Marta Michoń

Niewidomy Olkuszanin Mistrzem Świata w kręglach!
Czytaj więcej...
Sport
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 26 czerwiec 2015 19:05

Obrazy: szczepanpolkowski.jpg

Niewidomy olkuszanin Mistrzem Świata w kręglach!

Pod koniec maja tego roku na Mistrzostwach Świata osób niewidomych i słabowidzących w kręglach klasycznych, które odbywały się w słowackiej Rakovicy niepełnosprawny sportowiec Szczepan Polkowski wywalczył podwójne złoto.

Pierwszy złoty krążek to efekt pracy zespołowej. W skład 6 – osobowej drużyny męskiej wchodzą zawodnicy z różnym rodzajem dysfunkcji wzroku. Trzem parom zawodników odpowiadają kolejno 3 kategorie: B1 to 2 zawodników niewidomych. Kategorie B2 i B3 odpowiadają określonym wskaźnikom widzenia, przy czym kategorię B3 stanowi 2 zawodników najlepiej widzących spośród całej szóstki. Suma zbitych kręgli przez wszystkich zawodników zostaje przeliczona i w odniesieniu do wyników osiągniętych przez pozostałe drużyny biorące udział w turnieju, decyduje o miejscu, które drużyna zajmie w ostatecznej klasyfikacji.

Drugi złoty medal Szczepan Polkowski wywalczył w tzw. MIXT – cie. MIXT to duet mieszany. Wspólnie z koleżanką z Iławy Reginą Szczypiorską, Polkowski zdobył pierwsze złoto dla Polski w historii tej właśnie kategorii.

W tegorocznych Mistrzostwach Świata, które odbywają się co 4 lata udział brali zawodnicy z 9 krajów. Czesi, Słowacy, Niemcy, Serbowie, Rumunii, Słoweńcy, Chorwaci oraz Węgrzy stanowili niezwykle mocną konkurencję dla Polski. Tym bardziej cieszy aż 7 medali zdobytych przez polską reprezentację.

Szczepan Polkowski jest osobą niewidomą – członkiem PZN Koło Powiatowe w Olkuszu oraz CROSS – Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących w Iławie. Stopniowa utrata wzroku w jego przypadku spowodowana była powikłaniami reumatologicznej choroby stawów.

Obrazy: szczepan_polkowski2.jpg

Sytuacja niepełnosprawnych sportowców nie należy do łatwych. Nie chodzi tu bynajmniej o ograniczenia i bariery zdrowotne. Szczepan Polkowski podobnie, jak reszta jego kolegów i koleżanek z kadry należą do sekcji osób niepełnosprawnych niewidomych i słabowidzących Polskiego Związku Kręglarskiego prowadzonej przez Czesławę Konieczną. Liczba osób, które wchodzą w skład kadry podstawowej, uprawnionej do startu w Mistrzostwach Europy czy Świata zależy od... możliwości finansowych Związku! To pieniądze w dużej mierze decydują o ilości i częstotliwości zgrupowań, treningów, gdzie zawodnicy mogą doskonalić swoje umiejętności. 

Trening w kręglach polega głównie na doskonaleniu rzutu. Nie ma tutaj znaczenia wiek, wzrost czy płeć – tłumaczy Szczepan Polkowski.

M.M.: Na czym polega doskonalenie rzutu?

Sz.P. To złożony proces na który składa się m.in. praca nad płynnym ruchem, odpowiednią postawą ciała, właściwym wykrokiem, równym skłonem czy luźnym wypuszczeniem kuli, by wpadając w tzw. uliczkę nabrała właściwej rotacji i uderzyła zbijając jak najwięcej kręgli.

M.M.: Czy perfekcyjne dopracowanie wszystkich tych elementów daje gwarancję sukcesu?

Sz.P.: Nie tyle daje gwarancję, ile pomaga. Nie należy zapominać o szczęściu i mocnej głowie. Opanowanie emocji, spokój wewnętrzny, wyłączenie myśli i nie oglądanie się na konkurencję na pewno współdecydują o zajmowanym miejscu.

Sport zdaje się znosić wszelkie bariery. Ta sama pasja i współzawodnictwo łączy osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Każdy w sportowej rywalizacji mierząc się z dyscypliną zmaga się głównie z samym sobą. Pokonać lęki i słabości, poznać granice własnej wytrzymałości by na końcu tej drogi móc usłyszeć „Mazurek Dąbrowskiego”  - bezcenne!

Gratulując Szczepanowi Polkowskiemu podwójnego złota w Mistrzostwach Świata życzymy wytrwałości i czekamy na następne sukcesy!

 

Marta Michoń

Otwarty Turniej Badmintona już 23 maja
Czytaj więcej...
Sport
Napisał: Redakcja, komentarzy: 1
Dodany dnia: 14 maj 2015 14:44

Obrazy: badminton2.jpg

OTWARTY TURNIEJ BADMINTONA

23 maja od godz. 10:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu wraz z Biurem Poselskim Posła na Sejm RP Jacka Osucha po raz drugi w Olkuszu zorganizują Otwarty Turniej Badmintona.

Ubiegłoroczny turniej przyciągnął do Hali Sportowo-Widowiskowej w Olkuszu ponad 70 miłośników kometki. W tym roku  zawody będą rozrywane na 6 boiskach do badmintona. Nad sprawnym przebiegiem zawodów będzie czuwał sędzia główny Krzysztof Jurga. Turniej zostanie rozegrany w sześciu kategoriach (ur. 2002 i młodsi, ur. 2001-1999, ur. 1998-1990, ur. 1989-1966, ur. 1965 i starsi oraz kat. OPEN dla zawodników zrzeszonych w klubach sportowych). Udział w Otwartym Turnieju Badmintona jest bezpłatny.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa, a zgłoszeń można dokonywać telefonicznie 32 649 44 88 lub e-mail organizator@mosir.olkusz.pl do dnia 21.05.2015 r. do godz. 12.00. Zapisy będą również przyjmowane w dniu zawodów od godz. 9.00. Dla najlepszych zawodników w każdej kategorii przewidziano medale oraz dyplomy. Zwycięzcy każdej kategorii dodatkowo otrzymają puchary. 

Obrazy: badminton3.jpg

 

red.

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.07

4,749,171 Unikalnych wizyt