Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:35:30, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Kuźnia talentów dla Sandry
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 25 styczeń 2015 22:03

Obrazy: kuznia_talentow.jpg

Kuźnia talentów dla Sandry

Pomóżmy wesprzeć projekt muzyczny w postaci płyty pt. „Dzieci Dzieciom. W świątecznym klimacie.” Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu grupy artystycznej Kuźnia talentów mają wspomóc chorą Sandrę.

Kuźnia talentów, złożona z uczniów Szkoły Podstawowej z Krzykawy, zdążyła już wystąpić ze swoim jasełkowym programem podczas gminnej Wigilii w Bolesławiu czy przy okazji Spotkania Opłatkowego na olkuskim rynku organizowanego przez posła Jacka Osucha. Swoim talentem uczniowie wsparli również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w czasie finału w bolesławskim dworze. Inicjatorkami i opiekunkami Kuźni są nauczycielki: Magdalena Pichlak i Aleksandra Sidor.

Młodzi artyści wydając płytę, pragną ofiarować swój talent dla zdrowia swojej szkolnej koleżanki Sandry Sobczyk, podopiecznej Fundacji Avalon, dotkniętej chorobą nowotworową. Płytę udało się wydać przy współpracy z Centrum Kultury w Bolesławiu. Producentem nagrań jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Gminy, na czele którego stoi prezes Monika Mucha-Labisko. U Prezes stowarzyszenia oraz Pani Magdaleny Pichlak można nabyć płytę. Honorowy Patronat nad projektem objął wójt gminy Bolesław.

Serdeczne podziękowania należą się także rodzicom uczniów oraz: Andrzejowi Jasicy, Piotrowi Szlęzakowi, Tomaszowi Sawickiemu, dzięki którym projekt zaprocentował pozytywnym odbiorem środowiska lokalnego, satysfakcją wykonawców i opiekunów. Udział i praca w kole wspiera bowiem rozwój młodych artystów, kształtując ich empatię i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, przyczyniając się do efektywnego wykorzystania czasu wolnego oraz aktywnego uczestnictwa w lokalnej kulturze.

Mateusz Liszka

Nagroda REVITARE dla olkuszanina
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 3
Dodany dnia: 23 październik 2014 11:48

Obrazy: ozdoba.jpg

Nagroda REVITARE dla olkuszanina

6 października 2014 r., w Ustroniu miało miejsce rozdanie nagród w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców REVITARE. Nagrodzono prace naukowo- badawcze dotyczące rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Jednym z laureatów został Wojciech Ozdoba, mieszkaniec Olkusza, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W swojej pracy pt.: „Rewitalizacja północnej części Pustyni Błędowskiej” zaproponował rozwiązania, mające na celu nie tylko poprawienie wizerunku Pustyni, ale przede wszystkim ściągnięcie kapitału i stworzenie nowych miejsc pracy w powiecie olkuskim. Wręczeniu nagród towarzyszyła VIII Międzynarodowa Konferencja: Innowacyjne Rozwiązania Rewitalizacji Terenów Zdegradowanych, połączona ze zwiedzaniem zabytków techniki województwa śląskiego oraz nowopowstałego Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Laureatowi gratulujemy! 

Red.

Święto Latawca w Bolesławiu
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 26 wrzesień 2014 10:51

Obrazy: latawce_malobadz.jpg

Święto Latawca w Bolesławiu

19 września br. dzieci z Bolesławia bawiły i uczyły się w ramach Święta Latawca. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu aktywnie spędzili czas na łonie natury. Nauczyciele szkół Gminy Bolesław,  Wanda Cieślik, Marzena Dychtoń-Herman i Aneta Piekoszewska-Ptasińska zorganizowały dla zuchów i uczestników koła Biblijno-Teatralnego wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Stajnia Kontur”  w Małobądzu, gdzie dzieci uczestniczyły we wspaniałej lekcji przyrody na żywo. Wychowankowie mogli również  podziwiać i głaskać osiołki, poznać wielbłąda, o którym jego właścicielka bardzo ciekawie opowiadała­­­­.  Oczekując na pieczone ziemniaki, podopieczni mogli spróbować swoich sił podczas jazdy konnej. Ogromną atrakcją okazał się także główny cel spotkania - puszczanie latawców, które pięknie szybując ku niebu cieszyły oko najmłodszych. Niespodzianką był słodki poczęstunek od Mateusza Liszki, kandydata na Wójta Gminy Bolesław,  któremu bardzo spodobał się pomysł aktywnego spędzania czasu przez uczniów.

Obrazy: latawce_dzieci.jpg

Mateusz Liszka

Uczeń Mechanika z wizytą studyjną w Turyngii
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 czerwiec 2014 22:09

Obrazy: wizyta_w_turyngii.jpg

Uczeń „Mechanika” z wizytą studyjną w Turyngii

W dniach 4-10 maja 2014 r. Przemysław Bąchór, uczeń klasy II e Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, uczestniczył w wizycie studyjnej w Turyngii, zorganizowanej w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiadomości i umiejętności związanych z zawodem, zapoznanie się z kulturą niemiecką i poznanie systemu nauczania w Niemczech.

To już trzecia wizyta studyjna uczniów „Mechanika” w Turyngii (2012 r.  Maciej Sioła; 2013 r.  Aleksandra Ładoń i Patrycja Wikira). Podczas wizyty Przemysław Bąchór wziął udział w zajęciach z zakresu branży mechatronicznej w szkole zawodowej SBSZ Jena Goschwitz.

Uczeń odbył specjalistyczne zajęcia  m. in. z sensoryki, programowania sterowników, realizowania programu realizującego wysuw tłoczysk siłowników,  obsługiwania programu wykorzystującego zastosowanie silników trójfazowych.

Podczas ćwiczeń w zakładzie MKF, który zajmuje się wytwarzaniem elementów przy pomocy obrabiarek CNC oraz zautomatyzowanych linii produkcji, Przemysław Bąchór obserwował zalety niemieckiego systemu edukacji, polegającego m. in. na odbywaniu zajęć praktycznych uczniów szkół zawodowych w zakładach pracy, gdzie praktykanci spełniają obowiązki pracowników i nabywają praktycznych umiejętności.

Atutem wyjazdu było także zwiedzanie  Jeny (zwanej Atenami nad Soławą),  poznanie słynnych zabytków Weimaru i Erfurtu.

Podsumowaniem pobytu w Turyngii  było przygotowanie przez uczestników wyjazdu prezentacji, przedstawiającej efekty ich działań.

„Wizyta w Turyngii przysporzyła mi nowych doświadczeń, poszerzyła moją wiedzę na temat zawodu, którego się uczę. Uświadomiłem sobie jeszcze bardziej, jak ważne jest zdobywanie nowych wiadomości, które przyczynią się do osiągnięcia zawodowego sukcesu” - stwierdził Przemysław Bąchór.

W olkuskim „Mechaniku” realizowanie projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" wiąże się ze ścisłą współpracą Szkoły przy ul. Górniczej z pracodawcami. Podpisane umowy z Przedsiębiorstwem Współpracy Gospodarczej Krakserwis Sp. z o.o. czy olkuską firmą PLAST-MET, zakładają odbywanie przez młodzież zajęć praktycznych, praktyk zawodowych i staży szkoleniowych w zakładach pracy a  najlepsi uczniowie mają możliwość zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

                                             Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

Obrazy: wizyta_w_turybngii_1.jpg

Młodzież z II LO w Kirn
Czytaj więcej...
Puls Młodych
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 09 czerwiec 2014 16:59

Obrazy: kirn3.jpg

II LO: Przyjaźni polsko-niemieckiej ciąg dalszy…

Cóż to był za tydzień! Ileż wrażeń, przeżyć i emocji! Od 5.05.2014 do 12.05.2014 uczniowie II LO gościli w zaprzyjaźnionej szkole niemieckiej Gimnazjum Kirn ( Nadrenia Palatynat) w ramach corocznej wymiany uczniowskiej, organizowanej przez nauczycielkę języka niemieckiego Annę Olejniczak-Irla.

Młodzież "Dwójki" z ogromną ciekawością i zaangażowaniem realizowała ze swoimi koleżankami i kolegami z Niemiec przygotowany przez opiekunów program wymiany międzyszkolnej. Podczas lekcji w szkole uczniowie utrwalili wiedzę z zakresu historii starożytnych Rzymian, budowli rzymskich oraz obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na terenie zachodnich Niemiec. Młodzież uczestniczyła również w wielu ciekawych zajęciach lekcyjnych, w projekcie artystycznym i rozgrywkach sportowych. Pobyt w zaprzyjaźnionej szkole nie ograniczał się jedynie do pracy na lekcjach. Młodzież miała także okazję zintegrować się ze swoimi niemieckimi kolegami podczas licznych wycieczek i spotkań wieczornych. Uczniowie pojechali do Trewiru, miasta o malowniczym położeniu w przepięknej dolinie Mozeli, otoczonego wzgórzami, porośniętymi krzewami winorośli. Z zapartym tchem słuchali informacji o zabytkach z czasów Imperium Rzymskiego: Porta Nigra, Amfiteatr rzymski, Bazylika Konstantyna, Termy Cesarskie i Łaźnie rzymskie oraz podziwiali monumentalne budowle Katedry św. Piotra i gotyckiego Kościoła N.M.P. Miłym akcentem była również całodniowa wycieczka do Moguncji, gdzie uczniowie zwiedzili m. in. potężną romańską Katedrę pod wezwaniem świętych Marcina i Stefana oraz wzięli udział w warsztatach w Muzeum Gutenberga, aby poznać historię i tajniki druku książek, wynalezionego w Moguncji przez Jana Gutenberga. Najbardziej spodobała się jednak młodzieży wycieczka do Bad Sobernheim, gdzie zwiedzili skansen a potem udali się na spacer tzw. "Ścieżką Zdrowia". Podczas powrotnej podróży do domu młodzież z dużym wzruszeniem opowiadała o swoich przeżyciach i nowych doświadczeniach. Na pytanie, czy warto brać udział w wymianie uczniowskiej odpowiedział Amadeusz Calik 1c "Oczywiście, że warto. Dzięki temu miałem możliwość doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego, zobaczyłem wiele ciekawych miejsc i poznałem nowych, fajnych ludzi. Z niecierpliwością czekam na rewizytę we wrześniu”. Dziękujemy PNWM za wsparcie finansowe.

Anna Olejniczak – II LO Olkusz

Obrazy: kirn1.jpg

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

4,796,840 Unikalnych wizyt