Dzisiaj jest: 21/03/2018 02:58:49, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 22:20

 Klasycznie i filmowo

To już pięć lat mija od czasu, kiedy olkuski muzyk i pedagog Michał Mączka zainicjował powstanie zespołu smyczkowego Ilkus Quartet. Nawiązujący nazwą do naszego miasta kwartet na stałe już wpisał się w kulturalny krajobraz Olkusza i zyskał wierne grono miłośników. Podczas koncertu w ubiegłą niedzielę w Centrum Kultury artyści Ilkus Quartet wykonali mozaikę wielkich dzieł muzyki klasycznej oraz filmowych przebojów. 

Poprzedni występ, w styczniu tego roku, poświęcili kompozycjom wpisującym się w nastrój karnawału. Tym razem postanowili sięgnąć do dwojakiego rodzaju utworów. Divertimento D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert nr 1 E-dur Wiosna Antonio Vivaldiego złożyły się na pierwszą część występu Mateusza Jędryska, Kingi Bocheńskiej-Szostak, Michała Mączki i grającej mimo poważnej kontuzji Izabeli Krzywdziak-Jędrysek. 

Część drugą wypełniły kompozycje znane z popularnych telewizyjnych seriali i słynnych dzieł mistrzów kina. Były wśród nich: temat przewodni autorstwa Andrzeja Kurylewicza z „Polskich dróg”, walc Wojciecha Kilara z „Trędowatej”, motyw Ennio Morricone z „Misji” oraz tango Thomasa Newmana z „Zapachu kobiety”. Ostatni z wymienionych utworów przypisywany bywa błędnie najsłynniejszemu twórcy tang Astorowi Piazzoli. Po sprostowaniu tego powszechnego mniemania, chcąc niejako zrekompensować ewentualne rozczarowanie słuchaczy, Mateusz Jędrysek zaproponował na zakończenie Libertango właśnie Astora Piazzoli, utwór, który ponoć liczy już ponad 500 wersji.

 

Obrazy newsów: klasycznie_i_filmowo_1.jpg

Taneczny superprzebój argentyńskiego kompozytora i wirtuoza nie był jednak ostatnim, jaki Ilkus Quartet wykonał podczas niedzielnego koncertu. Zgodnie z tradycją i tym razem nie obyło się bez gromkich braw oraz bisu. Pożegnalny, dodatkowy utwór muzycy pozwolili wybrać publiczności, która niemal jednym głosem poprosiła o Wiosnę z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego. Pojawiły się przy tej okazji komentarze związane ze znacznym opóźnieniem w nadejściu upragnionego ocieplenia. Muzycy Ilkus Quartet swym wykonaniem tego arcydzieła wnieśli do pawilonu MOK przy ul. Szpitalnej ciepło oraz blask słoneczny, a olkuscy melomani dopełnili miłych wrażeń kolejnymi owacyjnymi brawami.

Zespół smyczkowy Ilkus Quartet powstał w 2008 r. Od 2010 r. do dziś występuje w składzie: Mateusz Jędrysek (skrzypce), Kinga Bocheńska-Szostak (skrzypce), Michał Mączka (altówka) oraz Izabela Krzywdziak-Jędrysek (wiolonczela). Michał Mączka i Mateusz Jędrysek znają się i współpracują od czasów nauki w Liceum Muzycznym w Krakowie. Z współtworzącymi kwartet Kingą Bocheńską i Izabelą Krzywdziak spotkali się podczas studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej. Na zaproszenie Michała Mączki do udziału w nowym wspólnym projekcie pod nazwą Ilkus Quartet odpowiedzieli bez wahania. Ich repertuar obejmuje nie tylko muzykę klasyczną, ale też nierzadko oryginalne, własne aranżacje popularnych kompozycji rozrywkowych. Jeden z koncertów w całości poświęcili interpretacjom dokonań duetu Lennon-McCartney.

Michał Mączka na co dzień uczy gry młode olkuskie talenty muzyczne. Jego grę na altówce i skrzypcach mieliśmy okazję poznać przy okazji koncertów Trio Brillante i Formacji Pozytywnych Dźwięków. Mateusz Jędrysek, Kinga Bocheńska-Szostak i Izabela Krzywdziak-Jędrysek grają w Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, znanej z sukcesów odnoszonych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wszyscy koncertowali z takimi sławami, jak Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, Kaja Danczowska.

 

Obrazy newsów: klasycznie_i_filmowo_2.jpg

 

Źródło: MOK Olkusz 

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 14 kwiecień 2013 01:23

 Śmieciowy problem w olkuskiej spółdzielni mieszkaniowej

Sporo kontrowersji wśród mieszkańców Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wywołało pismo Zarządu OSM, z którego wynika, że lokatorzy bloków mają zaledwie trzy dni na wypełnienie deklaracji śmieciowej. Kto tego nie zrobi do najbliższego poniedziałku, będzie musiał od 1 lipca zapłacić wyższą stawkę za śmieci, gdyż spółdzielnia uzna, że lokator nie będzie segregował odpadów. Mieszkańcy cała sytuacją są oburzeni.


            Pisma trafiły do mieszkańców w miniony piątek za pośrednictwem dozorców. Każdy z lokatorów otrzymał deklarację o wysokości opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi według wzoru przyjętego przez Radę Miejską oraz informację Zarządu OSM.  W piśmie Zarządu Spółdzielni znajduje się zapis, że w budynkach wielolokalowych obowiązek składania deklaracji do Urzędu Gminy spoczywa na Zarządcy nieruchomości, czyli na Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. „Wypełniając ten obowiązek Olkuska Spółdzielnia mieszkaniowa rozsyła do wypełnienia deklaracje gminne traktując je jako deklaracje cząstkowe całości nieruchomości. Deklaracje należy wypełnić i złożyć w terminie do 15-04-2013 r w ADM. Niezłożenie deklaracji będzie traktowane jako deklaracja zbiórki odpadów niesegregowanych, a opłata będzie naliczana według ilości osób.”  – czytamy w informacji Zarządu OSM, która dotarła do mieszkańców.

 

Obrazy newsów: smieciowyproblem.jpg

 

Mieszkańcy są oburzeni i dziwią się, skąd taki pospiech spółdzielni. – Wiele osób - szczególnie starszych - jest zdezorientowanych. Dokumenty otrzymaliśmy do wypełnienia w piątek, a mamy je złożyć w Administracji Osiedlowej już w poniedziałek. To jest jakieś nieporozumienie. Wielu lokatorów ma wątpliwości jak wypełnić deklarację. Przez weekend zarówno urzędy jak i spółdzielnia są zamknięta – mnożą się więc pytania i wątpliwości. Ponadto stawki opłat, które podane są w deklaracji nie zgadzają się z informacjami, jakie kilka tygodni temu podawały media – mówi pani Janina, mieszkanka os. Młodych.

 

W deklaracji gminnej, która trafiła do mieszkańców podano 2 stawki: 9,50 za odpady segregowane i 16 zł. za odpady niesegregowane. Tymczasem niedawno Rada Miejska na skutek nowelizacji ustawy - obniżyła stawki oraz wprowadziła ulgi dla mieszkańców. W myśl nowej uchwały stawki mają wynosić od osoby: 7 zł za śmieci segregowane oraz 10 za odpady zmieszane. Dodatkowo im więcej osób w gospodarstwie, tym procentowo stawka za śmieci ma być niższa. Tych informacji brakuje w deklaracji.

 

Jak udało nam się ustalić, problem powstał dlatego, że deklaracje zostały przez Urząd Miasta wydrukowane znacznie wcześniej i do mieszkańców trafiły stare wzory z wyższymi cenami. 
To co zrobiła spółdzielnia jest bardzo nieodpowiedzialne. Mieszkańcy przez dwa dni zostali pozostawieni sami sobie. Nie ma instytucji, która by im pomogła i doradziła. Ludzie są bardzo rozgoryczeni – uważa mieszkanka ul. Krasińskiego. W sobotę nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Temat będziemy kontynuować.

Michał Dulęba     

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 13 kwiecień 2013 23:16

Kolejne utrudnienia dla kierowców w centrum Olkusza

Od najbliższego poniedziałku, na okres dwóch tygodni zamknięte zostaną ulice Górnicza oraz Parkowa w Olkuszu. Zmiana organizacji ruchu przełoży się na spore utrudnienia dla kierowców.

            – Zamkniecie dróg konieczne jest ze względów technologicznych, w związku z realizacją kontraktu pn. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie miasta Olkusz – czytamy w komunikacie spółki Budimex S.A. Ulice będą zamknięte dla ruchu w terminie od 15 do 27 kwietnia.

Od najbliższego poniedziałku jadąc ulicą Kościuszki nie skręcimy więc w ul. Górniczą. W pasie drogowym zamontowano już znaki informujące o szczegółowych trasach objazdów. Kierowcy jadący z południowych części osiedli Olkusza, aby objechać ulice Górniczą będą musieli dojechać aż do skrzyżowania z drogą krajową nr 94 i kierować się na Katowice. Dla pojazdów jadących od strony Wolbromia objazd poprowadzono ul. Kościuszki, 29-listopada, ul. Dworską, a następnie Piłsudskiego (pod wiaduktem) i ul. Żuradzką. 

To nie jedyne utrudnienia z jakimi muszą się liczyć podróżujący. Od kilku dni nieprzejezdnych jest kilka ulic na os. Glinianki. Zamknięta dla ruchu jest m.in. ul. Wapienna (objazd ul. Cegielnianą, Parcze i Jasną) oraz ulice Jaśminowa i Niepodległości. Utrudnienia w ruchu występują także na os. Piaski (rejon ul. Kopalnianej), os. Słowiki (ul. Pakuska) oraz osiedlu Skalska (ul. Jasna).  

ŁuK. 

 

 

Obrazy newsów: kolejne_utrudnienia_dla_kierowcw_w_centrum_olkusza.jpg

Czytaj więcej
Polub nas! facebook plugins
PULS INFO - Telewizja Internetowa
PULS INFO - Głos mieszkańców #1
PULS INFO - Mieszkańcy Pomorzan i Czarnej Góry płacą drożej za komunikację miejską
PULS INFO - Zezwolenie na budowę Olkuskiej galerii handlowej!
Pogoda na dziś
Komentarze - tylko dla zalogowanych
Czarne chmury nad olkuskim TBS-em
JaclawJKL - Na dzień dzisiejszy: Podwykonawcy - T...
Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza p...
kolo - W rejonie ul. Krasińskiego wystarczy ...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Ten zamek rozsławi miasto na całą Polskę
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Dobrze że się tym zajęli proszę odbud...
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2016 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

29,996 Unikalnych wizyt