Dzisiaj jest: 20/11/2017 04:36:38, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 13 kwiecień 2013 14:11

Pamiętamy o Katyniu

W piątek 12 kwietnia, w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Żołnierzy Polskich Cmentarza Parafialnego w Olkuszu odbyła się uroczystość upamiętniająca masowy mord polskich oficerów, dokonany wiosną 1940 roku przez NKWD.

 Historię zbrodni, w wyniku, której śmierć poniosło prawie 22 tys. rodaków przypomniał burmistrz Dariusz Rzepka. - 73 lata temu, wiosną 1940 roku, decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego rozstrzelanych zostało przez NKWD blisko 22 tysiące Polaków. Ofiarami egzekucji, dokonanych w tajemnicy, byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Wśród pomordowanych byli także mieszkańcy Ziemi Olkuskiej, którym dzisiaj, w tym szczególnym Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddajemy hołd. Jedną z ofiar tej strasznej zbrodni był poeta i literat Lech Piwowar, absolwent olkuskiego liceum, więziony w obozie w Starobielsku i zamordowany w Charkowie. Podczas ekshumacji znaleziono kartkę z jego ostatnim wierszem „Żołnierz, który klęczy”, jaki napisał w Starobielsku.

Burmistrz mówił też o milczeniu, jakie na wiele lat zapadło w sprawie mordu w Katyniu.  - Przez wiele lat w komunistycznej Polsce publikacje na temat zbrodni katyńskiej były zakazane. Nie można było też oddać należnego hołdu tysiącom jeńców, którzy zginęli w Katyniu. Jedynym pomnikiem na ich grobie była ludzka pamięć. Wystąpienie zakończył słowami: Naszym obowiązkiem jest utrzymanie pamięci o ofiarach katyńskich. Bez wiedzy historycznej trudno jest budować rzeczywiste poczucie ciągłości państwa i narodu. Stojąc dziś przed krzyżem katyńskim, symboliczną mogiłą ku czci ofiar tej strasznej zbrodni oddajemy im należny hołd.

 

Obrazy newsów: pamitaja_o_katyniu.jpg

 

Po przemówieniu wieńce i wiązanki kwiatów przed Krzyżem Katyńskim składali: poseł Jacek Osuch, delegacje władz samorządowych i radnych Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego ze Starostą Olkuskim Jerzym Antonim Kwaśniewskim na czele, olkuskich organizacji kombatanckich, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

 W uroczystości wzięły też udział delegacje i poczty sztandarowe olkuskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w tym I i IV LO w Olkuszu. Olkuskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zakończyło odśpiewanie Roty. Wartę honorową przy Krzyżu Katyńskim pełnili funkcjonariusze olkuskiej Straży Miejskiej.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Administracji Cmentarza Parafialnego w Olkuszu.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 3
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:22

Od maja wracają pociągi do Katowic

Od 13 maja zostaną przywrócone bezpośrednie pociągi łączące Katowice przez Olkusz z Sędziszowem i Kielcami. Po półrocznym zamieszaniu na którym najwięcej stracili pasażerowie samorządowcy wreszcie porozumieli się w tej kwestii.

Porozumienie o przywróceniu bezpośrednich relacji zostało zawarte pomiędzy Województwem Śląskim, a centralą Przewozów Regionalnych w Warszawie. Już niebawem podróżni z powiatu olkuskiego będą mogli dojechać bezpośrednimi pociągami do Katowic. Pasażerowie na temu moment oczekiwali od pół roku. Wreszcie się udało. – To co przeżyli od grudnia było wielkim skandalem. Byłem świadkiem, jak wielokrotnie matki z małymi dziećmi musiały na deszczu i mrozie oczekiwać pod dworcem w Sławkowie na przyjazd autobusu zastępczego, który dowoził pasażerów do Sosnowca. To wreszcie się skończy  – mówi Krzysztof z Wolbromia, który od kilkunastu lat dojeżdża do pracy na Śląsku. To właśnie podróżni korzystający z usług kolei na forach internetowych oraz w emailach apelowali do władz samorządowych o zawarcie porozumienia i przywrócenie relacji bezpośrednich. Niestety urzędnicze przepychanki pomiędzy Przewozami Regionalnymi a Kolejami Śląskimi trwały pół roku. W końcu zwyciężył zdrowy rozsądek.
Na mocy zawartego porozumienia pociągi będą uruchamiane przez Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych. Składy dojada do Katowic. Niestety wraz ze zmianą rozkładu nie przybędzie pociągów. Liczba połączeń zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie tj. 6 par na dobę.

Od kilku miesięcy olkuski poseł PiS Jacek Osuch bardzo aktywnie zabiegał o przywrócenie bezpośrednich pociągów. – Całe zamieszanie zostało wywołane przez województwo śląskie, które z początkiem grudnia zleciło powołanej przez siebie spółce Koleje Śląskie obsługę wszystkich połączeń w regionie. To wywołało ogromne zamieszanie. Wielu pasażerów - szczególnie na „linii olkuskiej” - odwróciło się do kolei i wybrało inne środki transportu. Dziś będzie ciężko przekonać podróżnych, aby z powrotem zaczęli korzystać z komunikacji kolejowej – uważa Jacek Osuch. Jednocześnie parlamentarzysta w ubiegłym tygodniu w specjalnym wystąpieniu do Marszałków Województw oraz do władz spółki Przewozy Regionalne zaapelował wprowadzenie oferty promocyjnej: „połączenie w dobrej cenie”.  – Cena za przejazd pociągiem na odcinku Olkusz-Katowice i Bukowno-Katowice nie powinna być wyższa niż 5 zł. za bilet normalny. Tylko wprowadzenie tej oferty przyczyni się do zachowania realnej konkurencji wobec prywatnych przewoźników uruchamiających linie mikrobusowe, a komunikacją kolejową – twierdzi poseł Osuch.

ŁuK 

PKP Olkusz

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:11

Wróg w butelce

Co roku nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do wzrostu wypadków, kradzieży, bójek, przemocy w rodzinie i innych przestępstw. Jak pokazują badania prowadzone przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w miastach wielkości Olkusza uzależnionych od alkoholu jest  2% populacji, co przekłada się na około 800 mieszkańców z poważnym problemem alkoholowym.

 Należy jednak pamiętać, że zjawisko to nie dotyczy jedynie samych uzależnionych, ale dotyka także ich najbliższe otoczenie.  Liczba osób żyjących bezpośrednio w otoczeniu alkoholika jest średnio dwukrotnie większa niż liczba uzależnionych. Podobny odsetek stanowią dzieci osób z takim problemem. Statystycznie w naszym mieście ok. 1500 młodych ludzi może spotykać się ze zjawiskiem uzależnienia od alkoholu wśród żyjących w ich pobliżu dorosłych. Wiele z nich swoje cierpienie związane z problemem nałogu w rodzinie przeżywa w ukryciu, trudno jest do nich dotrzeć i udzielić pomocy.

Sięgając jeszcze głębiej do statystyk, zapytaliśmy olkuską policję o skalę przestępstw związanych z nadużyciem alkoholu w naszym powiecie. Dane zgromadzone przez policjantów również mogą być powodem do niepokoju. Policja alarmuje, że spożywanie alkoholu związane jest z problemem przemocy domowej. Zazwyczaj ponad połowa sprawców zatrzymanych przez policję z powodu stosowania przemocy w miejscu zamieszkania znajduje się pod wpływem alkoholu. Łącznie w latach 2009 – 2011 policja odnotowała 274 przypadki osób, które były pod wpływem alkoholu, kiedy zostały ujęte za znęcanie się nad członkami swoich rodzin. Samych przypadków przemocy w rodzinie jest w naszych okolicach o połowę więcej. Może się zdarzyć także, że przemoc powodują osoby, które zazwyczaj nadużywają alkoholu, jednak w momencie ujęcia przez policję były trzeźwe. Dlatego dokładne dane w tym przypadku trudno jest oszacować.

Jak poinformował nas rzecznik olkuskiej komendy – młodszy aspirant Marcin Dzięcioł, z problemem alkoholu musimy często mierzyć się również w czasie jazdy samochodem. Tylko w 2012 roku na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano 496 nietrzeźwych kierowców. W roku 2011 takich przypadków ujawniono 465. Jak powszechnie wiadomo, pijani kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale także dla pasażerów i innych użytkowników dróg. W naszym powiecie w ostatnich dwóch latach doszło do około 70 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.

            Innym problemem, który  przyczynia się do wzrostu uzależnień od alkoholu jest częsta sprzedaż trunków osobom nieletnim. Ten proceder znany jest szczególnie z małych miejscowości, w których sprzedawca łatwo uwierzy znajomemu nastolatkowi uparcie twierdzącemu, że pragnie zakupić napój dla ojca, czy dziadka. Istnieją także przypadki, w których sprzedawcy wyżej niż moralność cenią sobie dobra materialne i ryzykują sprzedaż napojów procentowych osobom nieletnim,  licząc jedynie na odpowiedni zysk z prowadzonych interesów.  Wielu z nich nie obawia się nawet ewentualnego mandatu, czy odebrania koncesji.

            Policja, aby zapobiec zjawisku sprzedaży alkoholu nieletnim, bierze udział w specjalnej kampanii organizowanej wraz ze Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Akcja jest  nam w większości znana pod nazwą „Pozory mylą, dowód nie”. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletniości upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych. Celem kampanii jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.  Czy takie działania przynoszą wymierne skutki? Jak sami wiemy, bywa różnie. W małych hermetycznych środowiskach, gdzie wszyscy mieszkańcy się znają, zdarza się, że do pewnego stopnia istnieje przyzwolenie społeczne na popełnianie przestępstw. Łamanie prawa może wtedy łatwiej umknąć uwadze policji.

            Podobnie jest w przypadkach problemu alkoholu związanego z przemocą domową, czy kwestii pijanych kierowców. Dlatego ważne jest, abyśmy działali samodzielnie, dbając o bezpieczeństwo własne i osób z naszego otoczenia. Nie należy zamykać się na problemy swoje i bliskich, również, jeżeli dotyczą one uzależnień. Pamiętajmy, że policja nie zawsze jest w stanie wszędzie dotrzeć i pomóc, a bierną postawą nie uratujemy niczyjego życia, ani zdrowia.

 

Obrazy newsów: wrog_w_butelce_fot.jpg

 

 


grafika: www.terapia.leczeniealkoholizmu.net

Sylwia Nowosińska 

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:10

Sprawdziliśmy, gdzie fotoradar zrobi ci fotkę

Czy fotoradar znajdujący się na drodze krajowej nr 94 w sąsiedztwie olkuskiego cmentarza może zrobić kosztowną fotkę kierowcy przekraczającemu prędkość? A może to tylko atrapa?  Czy każdy fotoradar stojący na drodze do krajowa jest „uzbrojony”? – m.in. na te pytania  odpowiada naszej redakcji Piotr Marzec, Naczelnik Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym z Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

            W powiecie olkuskim znajduje się zamontowany na stałe jeden fotoradar, który rejestruje przekroczenia prędkości. – W Bolesławiu na DK 94 znajduje się urządzenie podłączone do Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym – tłumaczy Piotr Marzec z Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie. Nie oznacza to jednak, że kierowcy przekraczający prędkość w innych miejscach mogą być bezkarni. Wiele osób zastanawia się, np. czy maszt na fotoradar zamontowany w Olkuszu jest aktywny? – W myśl obowiązujących przepisów maszt w Olkuszu na wysokości Cmentarza również może być wykorzystywany do rejestracji przekroczeń prędkości za pomocą przenośnych urządzeń. Maszt jest prawidłowo oznakowany i może być w każdej chwili używany – dodaje naczelnik Marzec. Jak twierdzi przedstawiciel Inspekcji Transportu Drogowego, przy wyborze miejsc do lokalizacji nowych urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości, podstawowym kryterium jest analiza stanu bezpieczeństwa. – Uwzględnia ona m.in. przyczyny zdarzeń drogowych występujących na danym odcinku obejmującym po 500 m drogi od wskazanej lokalizacji  w obu kierunkach, w szczególności zaistniałych z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu drogowego. Bierze się pod uwagę również lokalizację obiektów użyteczności publicznej  tj. szkoły, kościoły – zaznacza naczelnik Marzec. Kierowcy powinni pamiętać, że na terenie powiatu olkuskiego Policja ma do dyspozycji nieoznakowaną Skodę Superb z wideorejestratorem.

Aby uniknąć zdjęcia z fotoradar, kierowcy powinni jechać z przepisową prędkością także „94” do Krakowa.  – W miejscowości Przeginia - znajduje się kolejne urządzenie podłączone do Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Pozostałe maszty również są wykorzystywane do rejestracji przekroczeń prędkości za pomocą przenośnych urządzeń – tłumaczy Naczelnik Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD w Krakowie.

Okazuje się, że stacjonarne i przenośne fotoradar to nie jedyne urządzenia, które mają poskromić zapędy kierowców łamiących przepisy. – GITD posiada także 3 samochody wyposażone w wideorejestratory oraz 2 pojazdy z fotorejestratorami – informuje Piotr Marzec. Pojazdy te są wykorzystywane na bieżąco na terenie województw świętokrzyskiego i małopolskiego - w tym na drodze krajowej 94.

Jak udało się dowiedzieć na dzień dzisiejszy droga krajowa 94 nie jest przewidziana do kontroli ruchu za pomocą odcinkowych pomiarów prędkości. Pilotażowym projektem objęta zostanie droga krajowa nr 4 (obwodnica Tarnowa), DK nr 7 Stóża - Pcim, DK 7  Skarżysko Kamienna.

KoL


 

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:09

Dziewięć milionów pójdzie w piach

Z początkiem roku na Pustyni Błędowskiej ruszył kolejny etap projektu „Life +”, który polega na usuwaniu drzew i krzewów z jej terenu, aby zachować przestrzeń dla rozwijania się tam rzadkich gatunków roślin. Ile kosztują takie ekologiczne rarytasy?

            Możemy być dumni z faktu, że na obszarze naszego regionu znajdują się unikatowe, jedyne w Europie tereny pustynne. Wyróżnienie, jakim obdarzyła nas natura, może jednak stać się także ogromnym ciężarem. Jak informują nas wykonawcy projektu, jego koszty są niebagatelne. Cały budżet wynosi dokładnie 9 082 486 zł.

Pustynia, jak wiadomo, wyglądała do tej pory bardzo niekonwencjonalnie, czyli nie była ogromnym, suchym i pełnym piasku obszarem. Na złość urzędnikom unijnym, wyrosło na niej sporo roślin, z powodu których straciła swój pustynny wygląd. Zdecydowano więc, że należy przywrócić sztucznymi metodami bioróżnorodność, czyli rzadkie gatunki roślin na tym obszarze.

Najcenniejsze, według organizatorów projektu, są ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe oraz wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi, które trzeba chronić.

Pierwszy etap projektu miał na celu odpowiednie przygotowanie terenu pustyni do dalszych działań przez usunięcie niewybuchów i niewypałów. Przeprowadzono także inwentaryzację przyrodniczą, monitoring i ekspertyzy naukowe. Następnie przystąpiono do najważniejszych działań, czyli wspomnianego już usuwania wybranych gatunków krzewów i drzew z powierzchni terenów pustynnych.

Dodatkowo, przy okazji realizacji projektu powstanie podręcznik do ochrony siedlisk napiaskowych w wersji polsko - i anglojęzycznej oraz zostanie zorganizowany szereg spotkań promocyjnych i warsztatów m.in. z uczniami w szkołach. Realizacja projektu dobiegnie końca prawdopodobnie w listopadzie 2014 roku. Organizatorzy uzasadniają, że Life + na Pustyni Błędowskiej ma na celu wzrost świadomości ekologicznej.

Pozostaje tylko pytanie, czy stać nas na to, aby projekt pochłonął tak ogromne pieniądze. Całkowity budżet przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł. z czego 50% finansowane jest przez Wspólnotę Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+. Kolejne 45% środków dokłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5% to wkład budżetu Gminy Klucze.

Żaden z organizatorów nie wspomina czy skutki projektu będą widoczne za kilkanaście, albo kilkadziesiąt lat. Nie wiemy jak tereny pustyni zmienią się z powodu ocieplenia klimatu, czy zanieczyszczenia powietrza, które jest w naszym powiecie bardzo duże. Nikt nie mówi też, po jakim czasie trzeba będzie powtarzać prace i wydać kolejne 9 milionów, aby stan tego obszaru nie uległ zmianie. Czy po zakończeniu projektu pustynia zacznie od nowa zarastać, jak do tej pory? Z czasem może okazać się, że wydane pieniądze pójdą w błoto, a raczej w piach.

 

Sylwia Nowosińska

Czytaj więcej
Polub nas! facebook plugins
PULS INFO - Telewizja Internetowa
PULS INFO - Studio 29.10.2017 r.
PULS INFO - Ruszyło wykonanie zastępcze w Kluczach-Osadzie. Jakie będą koszty wywozu śmieci?
PULS INFO - SPR Olkusz z kolejnym zwycięstwem w I lidze kobiet
Pogoda na dziś
Komentarze - tylko dla zalogowanych
Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza p...
kolo - W rejonie ul. Krasińskiego wystarczy ...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Ten zamek rozsławi miasto na całą Polskę
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Dobrze że się tym zajęli proszę odbud...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Pięknie będzie wyglądać dziękujemy
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

4,663,914 Unikalnych wizyt