Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:38:18, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:46

Szybsze i surowsze kary dla sprawców drobnych przestępstw

Jak zniechęcić drobnego złodziejaszka do kradzieży? Pokazać mu, że w przypadku zatrzymania zostanie ukarany bardzo szybko i dolegliwie finansowo. Wdrożenie nowych propozycji podniesienia progu kwotowego wykroczenia, wyższe grzywny i rejestracja sprawców, mogą to zapewnić.

Szybko wymierzane i dotkliwe finansowo - takie powinny być kary dla złodziei dopuszczających się drobnych kradzieży. Czyny takie są szczególnie uciążliwe społecznie, co sprawia, że Policja koncentruje się na walce ze złodziejami tak, by maksymalnie uniemożliwić im proceder i zniechęcić do niego. Stąd propozycja nowych rozwiązań, które z pewnością utrudnią życie złodziejowi. Policji zależy, by każdy kto dopuści się złamania prawa - przestępstwa czy wykroczenia, poniósł dające mu do myślenia konsekwencje.

Jak to zrobić?

Propozycja zmiany prawa idąca w kierunku skuteczniejszego ścigania złodziei opiera się na trzech filarach:

1) podniesieniu wartości granicznych wykroczenia z 250 złotych do proponowanego 1000 złotych,

2) podniesienie stawki grzywny za drobne kradzieże nawet do kilku tysięcy złotych,

3) rejestrację wykroczeń i ich sprawców.

Jakie korzyści płyną z tych zmian?

1) Szybkie osądzenie sprawcy. Zatrzymany przez policjantów na gorącym uczynku złodziej, który dopuści się kradzieży mienia o wartości poniżej 1000 złotych, otrzyma mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, policjant sporządzi notatkę oraz zarejestruje jego i czyn, którego się dopuścił w systemie informatycznym Policji. Zatem po najwyżej kliku godzinach sprawca zostałby ukarany. W szczególnych sytuacjach, np. gdy złodziej dopuściłby się kolejnej kradzieży, sprawa trafiłaby do sądu, który orzeka w sprawie o wykroczenie. Dziś kradzież mienia o wartości powyżej 250 złotych traktowana jest jako przestępstwo, co sprawia, że złodziej odpowiada przed sądem dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Pamiętajmy, że w myśl proponowanych zmian, wykroczenie nie oznaczałoby bezkarności - wręcz przeciwnie. Chodzi o to by kary były bardziej dotkliwe i nakładane natychmiast.

2) Kary dla sprawców bardziej dotkliwe. Efekt końcowy toczących się dzisiaj przeciwko złodziejom spraw jest zazwyczaj satysfakcjonujący jedynie dla nich samych. Umorzenie z powodu niskiej szkodliwości czynu, niewysoka, w zasadzie nieodczuwalna kara grzywny, czy warunkowe zawieszenie kary - to wręcz wymarzony dla złodzieja wyrok. Może lepiej, aby zatrzymanego na gorącym uczynku złodzieja od razu ukarać wysokim, nawet kilkutysięcznym mandatem? Taka kara byłaby dla niego z pewnością bardziej dotkliwa.

3) Prokuratura znacznie więcej uwagi i czasu poświęca poważnym sprawom. Ekspercka wiedza prokuratorów o wiele bardziej przyda się przy prowadzeniu poważnych spraw, nie zaś na sprawach mniejszego kalibru. Dziś takich spraw drobnych kradzieży, gdzie wartość skradzionego mienia wynosi od 250 do 1000 złotych jest ponad 100 tysięcy rocznie i wszystkie przechodzą przez prokuraturę. Pytanie, czy takie rozwiązanie jest dobre?  Policja poradzi sobie z wykroczeniami wiedząc, że przy sprawach rozbojów, bójek czy zabójstw może liczyć na większe zaangażowanie prokuratury.

4) Rejestracja wykroczeń. Rejestrowanie wykroczeń i ich sprawców da policjantom wiedzę na temat zatrzymanego. Przy sprawdzaniu złodzieja, szybko okazałoby się, czy to jego pierwsza kradzież, czy może łamie on prawo notorycznie i sprawę należy skierować do sądu, który orzeka w sprawie o wykroczenie. Liczba wypełnianych druków jest o wiele mniejsza niż w dochodzeniach, a i czas osądu znacznie krótszy. Należy przy tym pamiętać, że sprawcy drobnych kradzieży będą nadal ścigani.

5) Sprawcy wykroczeń nie pozostaną bezkarni. Policja to ta instytucja, która jest najbardziej zainteresowana zatrzymywaniem osób w jakikolwiek sposób łamiących prawo - bez względu na to, czy chodzi tu o sprawców wykroczeń czy przestępstw.

Omawiając temat podniesienia progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo, warto również zauważyć, jak bardzo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniała się sytuacja społeczno-ekonomiczna w Polsce. Minimalne wynagrodzenie miesięczne wzrosło trzykrotnie (w 1999 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 500 złotych brutto, a od stycznia 2012 roku wynosi 1500 złotych brutto), podobnie jak przeciętne wynagrodzenie miesięczne (w 1998 wyniosło 1 239,49 złotych brutto, natomiast w styczniu 2012 r. wyniosło 3 666,41 złotych brutto). Podniesienia progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo, z 250 do 1000 złotych jest więc próbą dostosowania prawa do aktualnej wartości pieniądza.

Należy również zwrócić uwagę na koszty postępowań, które prowadzone są w sprawach dotyczących przestępstw. Dziś niejednokrotnie czynności, które trzeba wykonać w toku postępowania generują bardzo wysokie koszty. W celu udowodnienia złodziejowi kradzieży telefonu o wartości np. 300 złotych, zostaje on aresztowany, sporządzane są protokoły, należy wykonać oględziny, przesłuchać świadków, powołać biegłych, dokonać rejestracji w KSIP i zrobić odbitki linii papilarnych. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności, do pracy przystępuje prokurator i sąd. Koszt takiego postępowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. A jaka jest kara dla złodzieja? Zazwyczaj kara jest umarzana, sąd zawiesza jej wykonanie lub też nakazuje zapłatę wcale niewysokiej grzywny. Proponowane zmiany służyłyby z pewnością skróceniu procedury i uproszczeniu jej, przy bardziej dotkliwym efekcie dla sprawcy.

KGP
Więcej na ten temat:
http://www.policja.pl/portal/pol/1/84785/Szybsze_i_surowsze_kary_dla_sprawcow_drobnych_przestepstw.html?search=635806

Źródło: KPP Olkusz

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:42

 Przegląd Szkolnej Twórczości Artystycznej

 10 kwietnia 2013 r. w Domu Kultury w Wolbromiu odbył się Przegląd Szkolnej Twórczości Artystycznej, o charakterze konkursu mającego na celu promowanie wszelkich działań szkół w zakresie edukacji kulturalnej, a także aktywizację młodzieży oraz promowanie młodych talentów.

Podczas przeglądu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zaprezentowali spektakle, zabłysnęli w nowych układach tanecznych i popisywali się umiejętnościami wokalnymi.
W Przeglądzie wzięły udział szkoły z gminy Wolbrom. Jury w składzie: Pani Agnieszka Grabowska (instruktor teatralny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu), Pani Katarzyna Gałązka- Biedul (choreograf z Domu Kultury w Wolbromiu), Pani Aleksandra Ozga(absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie), Pani Greta Fałda( pracownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom) po obejrzeniu czterech spektakli postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce:Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Porębie Dzierżnej i Górnej za spektakl pt.”Czarnoksiężnik z Krainy Oz” przygotowany przez panie: Agnieszkę Maj, Patrycję Furman i Janettę Kur

II miejsce:Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu za spektakl pt. „Królowa Śniegu” przygotowany przez panie: Anetę Gajowiec, Agnieszkę Gardełę i Agnieszkę Kołodziej

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Chełmie za spektakl „Czarodziejska woda” przygotowany przez Panią Jolantę Pałkę, Lidię Mąkol oraz Pana Wiktora Fuglewicza

Informujemy, że w Przeglądzie wystąpiła grupa teatralna z DK w Wolbromiu,  przedstawiając spektakl pt. „Tajemniczy ogród”, która została dopuszczona do udziału poza konkursem. Jury dostrzegło wyróżniające się predyspozycje do działalności reżyserskiej Pani Agnieszki Maj, podkreślając umiejętności pracy z młodymi aktorami oraz odpowiedni dobór osób do roli.

 

Obrazy newsów: przeglad_szkolnej_twrczosci_foto.jpg

 

W kategorii  wokalnej jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce: Wiktoria Kieca z Zespołu Szkół w Dłużcu
II miejsce: Klaudia Grojec z Gimnazjum w Wierzchowisku
III miejsce: Gabriela Maślisz ze Szkoły Podstawowej w Jeżówce
Jury przyznało także wyróżnienie dla Natalii Balik z Gimnazjum w Wierzchowisku

W kategorii taniec jury przyznało następujące wyróżnienia:
-zespół „Karmen” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, przygotowany przez panie Agnieszkę Kołodziej i Beatę Kośmider
-zespół „Generation” z Zespołu Szkół nr 2 w Wolbromiu, opiekun: pani Ewa Kubik
-Kamil Walczak z Zespołu Szkół w Wolbromiu- Technikum Informatyczne, opiekun: pan Zbigniew Prasełek

Jury pragnie podziękować opiekunom, nauczycielom oraz uczestnikom za zaangażowanie włożone w przygotowanie występów artystycznych, zauważając jednocześnie, że poziom Przeglądu Szkolnej Twórczości Artystycznej był wyższy niż w latach poprzednich.

Żródło: A.S. Dom Kultury Wolbrom

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:38

 Koncert IRA w Wolbromiu

O sobotnim koncercie zespołu Ira w wolbromskim Domu Kultury można powiedzieć wiele dobrych słów: świetna muzyka, doskonałe teksty, charakterystyczny wokal, niesamowita publiczność. Grupa, która w ubiegłym roku świętowała 25-lecie swojego istnienia, wydaje się nic nie robić sobie z upływu czasu, co udowodnił niezwykle energetyczny, ponaddwugodzinny występ. Artur Gadowski zaśpiewał i nowe piosenki, i te, którymi zachłysnęło się niegdyś pokolenie dzisiejszych 40-latków.

            Jako support zagrała mysłowicka grupa off KulturA, wprowadzając mocnym brzmieniem rockowy klimat. A później była już tylko Ira, muzyka i publiczność, która śpiewała razem z zespołem „Californię”, Ikara”, „Mój dom”, „Ona jest ze snu” czy wreszcie, już na bis, „Bierz mnie”. Oczywiście nie zabrakło nowych utworów, bardziej ostrych (jak zaśpiewany przez Piotra Koncę „Oni zaraz przyjdą tu”) i w klimacie rockowych ballad. Wśród osób obecnych na widowni były i te pamiętające początki kariery zespołu, i fani mający po kilkanaście lat, dla których najważniejsze są ostatnie dokonania Iry, dlatego też tak urozmaicony występ przypadł do gustu chyba wszystkim. Wystarczy zresztą wspomnieć, że publiczność nie tylko śpiewała, skandowała, ale i tańczyła, a w końcowej części koncertu wyłącznie jednostki nie dały się porwać tej fali energii. I jak to bywa na świetnych koncertach – choć ten skończył się późnym wieczorem i po bisach, dla wielu trwał za krótko. Występ Iry w Wolbromiu dla wszystkich tych, którzy byli w sobotę w DK, oznaczał potężną dawkę dobrej energii. Z pewnością wpisał się na listę wolbromskich imprez, o których mówi się całymi latami.

 

Obrazy newsów: koncert_ira_w_wolbromiu_-_foot_1.jpg

 

            Ira (łac. gniew) została założona w 1987 roku w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza. Ten jeden z najpopularniejszych polskich zespołów ma na koncie trzy złote płyty i jedną platynową. Największy sukces odniosły krążki „Mój dom”, „1993 rok” oraz koncertowy „IRA Live”. Grupa występowała na wielu największych polskich festiwalach rockowych. W maju 1994 roku zespół jako jedyny spośród setki polskich zespołów rockowych został wybrany do supportowania Aerosmith. Ira na kilka lat zawiesiła działalność, a reaktywacja zespołu nastąpiła pod koniec 2001 roku. Od momentu powrotu na scenę grupa nagrała cztery albumy studyjne oraz jeden koncertowy.

            Obecny skład zespołu tworzą: Artur Gadowski (śpiew), Piotr Sujka (gitara basowa), Wojciech Owczarek (perkusja), Marcin Bracichowicz (gitara elektryczna), Piotr Konca (gitara elektryczna).

Źródło: KSG – Dom Kultury Wolbrom 

 

 

Obrazy newsów: koncert_ira_wolbrom_2.jpg

 

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:28

Teatralia 

 
Upadek sztuki dramatycznej, wieszczony wraz z pojawieniem się kina oraz telewizji, na szczęście nie nastąpił. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie teatrem przeżywa renesans, również w naszym mieście, czego dowodem są choćby komplety widzów podczas Nocy Teatru. Rozwijaniu zamiłowania do tej sztuki, a także aktorskich talentów uczniów i młodzieży szkolnej służy też Powiatowy Festiwal Kultury – Teatralia.

Organizowany przez Starostwo Powiatowe oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów dramatycznych odbywa się w naszym mieście od 1999 roku. Do tegorocznej edycji Festiwalu zgłosiło się piętnaście grup. Ich talenty aktorskie, dobór repertuaru oraz scenografię podczas trwających dwa dni prezentacji (9 i 10 kwietnia) oceniało jury w składzie: Adam Radosz - dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, aktor i instruktor teatralny, Michał Skiba – aktor, instruktor i reżyser teatralny, oraz Magdalena Medyńska - przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

 

Obrazy newsów: teatralia_2013.jpg

Wśród występujących na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zespołów szkół podstawowych jury uhonorowało dwiema pierwszymi nagrodami Teatr „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu za spektakl pt. „O tym jak buciki do upadku królestwa doprowadzić mogły” oraz Teatr „Marionetki” z SP w Chełmie za „Czarodziejską wodę”. II nagrodę w tej kategorii zdobył Teatr „Bajkoludki” z SP w Braciejówce za „Brzydkie kaczątko”, zaś III nagrody nie przyznano. Były za to dwa wyróżnienia: dla Koła Teatralnego z SP Nr 1 w Wolbromiu za inscenizację „Królowej śniegu” i dla Teatru „Abrakadabra” z SP Nr 3 w Olkuszu za spektakl pt. „Zielony kapturek”. W kategorii gimnazjów jury przyznało tylko jedno wyróżnienie dla Zespołu Teatralnego z Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu za spektakl pt. „Chytry dwa razy traci”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznana została I nagroda, którą zdobyła Grupa Teatralna Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu za spektakl pt. „Dramat o prawdziwym społeczeństwie – Dziady ponownie odczytane”.  Wśród ośrodków i domów kultury najwyżej oceniona została Grupa Teatralna z Domu Kultury w Wolbromiu za inscenizację „Tajemniczego ogrodu”. II nagrody nie przyznano, natomiast III nagrodę zdobył Zespół Teatralny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za spektakl pt. „Pręcik”. Wyróżnienie otrzymał Teatr „Raz-dwa-trzy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za inscenizację pt. „Za maską”. Grand Prix Festiwalu zdobyło Koło Teatralne z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej i Porębie Górnej za spektakl pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Nagrody aktorskie przyznane zostały Amelii Poczęsnej, Wiktorii Mendak i Jakubowi Salwińskiwemu.

 

Obrazy newsów: teatralia_2013_czesc_1.jpg

 

W protokole z obrad jury podkreśliło zróżnicowany poziom artystyczny tegorocznych spektakli, z których część zbliża się ku teatrowi profesjonalnemu. Oceniający występy zwrócili również uwagę na nawiązujący do teatru klasycznego dobór repertuaru zespołów Powiatowego Festiwalu Kultury – Teatralia 2013. O terminie uroczystej gali, podczas której laureatom wręczone zostaną nagrody i zaprezentowane będą najlepsze spektakle, powiadomimy w odrębnym komunikacie.

Źródło: MOK Olkusz

 

 

Obrazy newsów: teatralia_3.jpg

Czytaj więcej
Polub nas! facebook plugins
PULS INFO - Telewizja Internetowa
PULS INFO - Głos mieszkańców #1
PULS INFO - Mieszkańcy Pomorzan i Czarnej Góry płacą drożej za komunikację miejską
PULS INFO - Zezwolenie na budowę Olkuskiej galerii handlowej!
Pogoda na dziś
Komentarze - tylko dla zalogowanych
Czarne chmury nad olkuskim TBS-em
JaclawJKL - Na dzień dzisiejszy: Podwykonawcy - T...
Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza p...
kolo - W rejonie ul. Krasińskiego wystarczy ...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Ten zamek rozsławi miasto na całą Polskę
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Dobrze że się tym zajęli proszę odbud...
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

4,796,848 Unikalnych wizyt