Dzisiaj jest: 11/12/2017 19:40:42, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:28

Teatralia 

 
Upadek sztuki dramatycznej, wieszczony wraz z pojawieniem się kina oraz telewizji, na szczęście nie nastąpił. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie teatrem przeżywa renesans, również w naszym mieście, czego dowodem są choćby komplety widzów podczas Nocy Teatru. Rozwijaniu zamiłowania do tej sztuki, a także aktorskich talentów uczniów i młodzieży szkolnej służy też Powiatowy Festiwal Kultury – Teatralia.

Organizowany przez Starostwo Powiatowe oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów dramatycznych odbywa się w naszym mieście od 1999 roku. Do tegorocznej edycji Festiwalu zgłosiło się piętnaście grup. Ich talenty aktorskie, dobór repertuaru oraz scenografię podczas trwających dwa dni prezentacji (9 i 10 kwietnia) oceniało jury w składzie: Adam Radosz - dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, aktor i instruktor teatralny, Michał Skiba – aktor, instruktor i reżyser teatralny, oraz Magdalena Medyńska - przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

 

Obrazy newsów: teatralia_2013.jpg

Wśród występujących na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zespołów szkół podstawowych jury uhonorowało dwiema pierwszymi nagrodami Teatr „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu za spektakl pt. „O tym jak buciki do upadku królestwa doprowadzić mogły” oraz Teatr „Marionetki” z SP w Chełmie za „Czarodziejską wodę”. II nagrodę w tej kategorii zdobył Teatr „Bajkoludki” z SP w Braciejówce za „Brzydkie kaczątko”, zaś III nagrody nie przyznano. Były za to dwa wyróżnienia: dla Koła Teatralnego z SP Nr 1 w Wolbromiu za inscenizację „Królowej śniegu” i dla Teatru „Abrakadabra” z SP Nr 3 w Olkuszu za spektakl pt. „Zielony kapturek”. W kategorii gimnazjów jury przyznało tylko jedno wyróżnienie dla Zespołu Teatralnego z Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu za spektakl pt. „Chytry dwa razy traci”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznana została I nagroda, którą zdobyła Grupa Teatralna Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu za spektakl pt. „Dramat o prawdziwym społeczeństwie – Dziady ponownie odczytane”.  Wśród ośrodków i domów kultury najwyżej oceniona została Grupa Teatralna z Domu Kultury w Wolbromiu za inscenizację „Tajemniczego ogrodu”. II nagrody nie przyznano, natomiast III nagrodę zdobył Zespół Teatralny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za spektakl pt. „Pręcik”. Wyróżnienie otrzymał Teatr „Raz-dwa-trzy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za inscenizację pt. „Za maską”. Grand Prix Festiwalu zdobyło Koło Teatralne z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej i Porębie Górnej za spektakl pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Nagrody aktorskie przyznane zostały Amelii Poczęsnej, Wiktorii Mendak i Jakubowi Salwińskiwemu.

 

Obrazy newsów: teatralia_2013_czesc_1.jpg

 

W protokole z obrad jury podkreśliło zróżnicowany poziom artystyczny tegorocznych spektakli, z których część zbliża się ku teatrowi profesjonalnemu. Oceniający występy zwrócili również uwagę na nawiązujący do teatru klasycznego dobór repertuaru zespołów Powiatowego Festiwalu Kultury – Teatralia 2013. O terminie uroczystej gali, podczas której laureatom wręczone zostaną nagrody i zaprezentowane będą najlepsze spektakle, powiadomimy w odrębnym komunikacie.

Źródło: MOK Olkusz

 

 

Obrazy newsów: teatralia_3.jpg

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 16 kwiecień 2013 21:20

 Klasycznie i filmowo

To już pięć lat mija od czasu, kiedy olkuski muzyk i pedagog Michał Mączka zainicjował powstanie zespołu smyczkowego Ilkus Quartet. Nawiązujący nazwą do naszego miasta kwartet na stałe już wpisał się w kulturalny krajobraz Olkusza i zyskał wierne grono miłośników. Podczas koncertu w ubiegłą niedzielę w Centrum Kultury artyści Ilkus Quartet wykonali mozaikę wielkich dzieł muzyki klasycznej oraz filmowych przebojów. 

Poprzedni występ, w styczniu tego roku, poświęcili kompozycjom wpisującym się w nastrój karnawału. Tym razem postanowili sięgnąć do dwojakiego rodzaju utworów. Divertimento D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert nr 1 E-dur Wiosna Antonio Vivaldiego złożyły się na pierwszą część występu Mateusza Jędryska, Kingi Bocheńskiej-Szostak, Michała Mączki i grającej mimo poważnej kontuzji Izabeli Krzywdziak-Jędrysek. 

Część drugą wypełniły kompozycje znane z popularnych telewizyjnych seriali i słynnych dzieł mistrzów kina. Były wśród nich: temat przewodni autorstwa Andrzeja Kurylewicza z „Polskich dróg”, walc Wojciecha Kilara z „Trędowatej”, motyw Ennio Morricone z „Misji” oraz tango Thomasa Newmana z „Zapachu kobiety”. Ostatni z wymienionych utworów przypisywany bywa błędnie najsłynniejszemu twórcy tang Astorowi Piazzoli. Po sprostowaniu tego powszechnego mniemania, chcąc niejako zrekompensować ewentualne rozczarowanie słuchaczy, Mateusz Jędrysek zaproponował na zakończenie Libertango właśnie Astora Piazzoli, utwór, który ponoć liczy już ponad 500 wersji.

 

Obrazy newsów: klasycznie_i_filmowo_1.jpg

Taneczny superprzebój argentyńskiego kompozytora i wirtuoza nie był jednak ostatnim, jaki Ilkus Quartet wykonał podczas niedzielnego koncertu. Zgodnie z tradycją i tym razem nie obyło się bez gromkich braw oraz bisu. Pożegnalny, dodatkowy utwór muzycy pozwolili wybrać publiczności, która niemal jednym głosem poprosiła o Wiosnę z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego. Pojawiły się przy tej okazji komentarze związane ze znacznym opóźnieniem w nadejściu upragnionego ocieplenia. Muzycy Ilkus Quartet swym wykonaniem tego arcydzieła wnieśli do pawilonu MOK przy ul. Szpitalnej ciepło oraz blask słoneczny, a olkuscy melomani dopełnili miłych wrażeń kolejnymi owacyjnymi brawami.

Zespół smyczkowy Ilkus Quartet powstał w 2008 r. Od 2010 r. do dziś występuje w składzie: Mateusz Jędrysek (skrzypce), Kinga Bocheńska-Szostak (skrzypce), Michał Mączka (altówka) oraz Izabela Krzywdziak-Jędrysek (wiolonczela). Michał Mączka i Mateusz Jędrysek znają się i współpracują od czasów nauki w Liceum Muzycznym w Krakowie. Z współtworzącymi kwartet Kingą Bocheńską i Izabelą Krzywdziak spotkali się podczas studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej. Na zaproszenie Michała Mączki do udziału w nowym wspólnym projekcie pod nazwą Ilkus Quartet odpowiedzieli bez wahania. Ich repertuar obejmuje nie tylko muzykę klasyczną, ale też nierzadko oryginalne, własne aranżacje popularnych kompozycji rozrywkowych. Jeden z koncertów w całości poświęcili interpretacjom dokonań duetu Lennon-McCartney.

Michał Mączka na co dzień uczy gry młode olkuskie talenty muzyczne. Jego grę na altówce i skrzypcach mieliśmy okazję poznać przy okazji koncertów Trio Brillante i Formacji Pozytywnych Dźwięków. Mateusz Jędrysek, Kinga Bocheńska-Szostak i Izabela Krzywdziak-Jędrysek grają w Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, znanej z sukcesów odnoszonych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wszyscy koncertowali z takimi sławami, jak Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, Kaja Danczowska.

 

Obrazy newsów: klasycznie_i_filmowo_2.jpg

 

Źródło: MOK Olkusz 

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 14 kwiecień 2013 00:23

 Śmieciowy problem w olkuskiej spółdzielni mieszkaniowej

Sporo kontrowersji wśród mieszkańców Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wywołało pismo Zarządu OSM, z którego wynika, że lokatorzy bloków mają zaledwie trzy dni na wypełnienie deklaracji śmieciowej. Kto tego nie zrobi do najbliższego poniedziałku, będzie musiał od 1 lipca zapłacić wyższą stawkę za śmieci, gdyż spółdzielnia uzna, że lokator nie będzie segregował odpadów. Mieszkańcy cała sytuacją są oburzeni.


            Pisma trafiły do mieszkańców w miniony piątek za pośrednictwem dozorców. Każdy z lokatorów otrzymał deklarację o wysokości opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi według wzoru przyjętego przez Radę Miejską oraz informację Zarządu OSM.  W piśmie Zarządu Spółdzielni znajduje się zapis, że w budynkach wielolokalowych obowiązek składania deklaracji do Urzędu Gminy spoczywa na Zarządcy nieruchomości, czyli na Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. „Wypełniając ten obowiązek Olkuska Spółdzielnia mieszkaniowa rozsyła do wypełnienia deklaracje gminne traktując je jako deklaracje cząstkowe całości nieruchomości. Deklaracje należy wypełnić i złożyć w terminie do 15-04-2013 r w ADM. Niezłożenie deklaracji będzie traktowane jako deklaracja zbiórki odpadów niesegregowanych, a opłata będzie naliczana według ilości osób.”  – czytamy w informacji Zarządu OSM, która dotarła do mieszkańców.

 

Obrazy newsów: smieciowyproblem.jpg

 

Mieszkańcy są oburzeni i dziwią się, skąd taki pospiech spółdzielni. – Wiele osób - szczególnie starszych - jest zdezorientowanych. Dokumenty otrzymaliśmy do wypełnienia w piątek, a mamy je złożyć w Administracji Osiedlowej już w poniedziałek. To jest jakieś nieporozumienie. Wielu lokatorów ma wątpliwości jak wypełnić deklarację. Przez weekend zarówno urzędy jak i spółdzielnia są zamknięta – mnożą się więc pytania i wątpliwości. Ponadto stawki opłat, które podane są w deklaracji nie zgadzają się z informacjami, jakie kilka tygodni temu podawały media – mówi pani Janina, mieszkanka os. Młodych.

 

W deklaracji gminnej, która trafiła do mieszkańców podano 2 stawki: 9,50 za odpady segregowane i 16 zł. za odpady niesegregowane. Tymczasem niedawno Rada Miejska na skutek nowelizacji ustawy - obniżyła stawki oraz wprowadziła ulgi dla mieszkańców. W myśl nowej uchwały stawki mają wynosić od osoby: 7 zł za śmieci segregowane oraz 10 za odpady zmieszane. Dodatkowo im więcej osób w gospodarstwie, tym procentowo stawka za śmieci ma być niższa. Tych informacji brakuje w deklaracji.

 

Jak udało nam się ustalić, problem powstał dlatego, że deklaracje zostały przez Urząd Miasta wydrukowane znacznie wcześniej i do mieszkańców trafiły stare wzory z wyższymi cenami. 
To co zrobiła spółdzielnia jest bardzo nieodpowiedzialne. Mieszkańcy przez dwa dni zostali pozostawieni sami sobie. Nie ma instytucji, która by im pomogła i doradziła. Ludzie są bardzo rozgoryczeni – uważa mieszkanka ul. Krasińskiego. W sobotę nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Temat będziemy kontynuować.

Michał Dulęba     

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 13 kwiecień 2013 22:16

Kolejne utrudnienia dla kierowców w centrum Olkusza

Od najbliższego poniedziałku, na okres dwóch tygodni zamknięte zostaną ulice Górnicza oraz Parkowa w Olkuszu. Zmiana organizacji ruchu przełoży się na spore utrudnienia dla kierowców.

            – Zamkniecie dróg konieczne jest ze względów technologicznych, w związku z realizacją kontraktu pn. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie miasta Olkusz – czytamy w komunikacie spółki Budimex S.A. Ulice będą zamknięte dla ruchu w terminie od 15 do 27 kwietnia.

Od najbliższego poniedziałku jadąc ulicą Kościuszki nie skręcimy więc w ul. Górniczą. W pasie drogowym zamontowano już znaki informujące o szczegółowych trasach objazdów. Kierowcy jadący z południowych części osiedli Olkusza, aby objechać ulice Górniczą będą musieli dojechać aż do skrzyżowania z drogą krajową nr 94 i kierować się na Katowice. Dla pojazdów jadących od strony Wolbromia objazd poprowadzono ul. Kościuszki, 29-listopada, ul. Dworską, a następnie Piłsudskiego (pod wiaduktem) i ul. Żuradzką. 

To nie jedyne utrudnienia z jakimi muszą się liczyć podróżujący. Od kilku dni nieprzejezdnych jest kilka ulic na os. Glinianki. Zamknięta dla ruchu jest m.in. ul. Wapienna (objazd ul. Cegielnianą, Parcze i Jasną) oraz ulice Jaśminowa i Niepodległości. Utrudnienia w ruchu występują także na os. Piaski (rejon ul. Kopalnianej), os. Słowiki (ul. Pakuska) oraz osiedlu Skalska (ul. Jasna).  

ŁuK. 

 

 

Obrazy newsów: kolejne_utrudnienia_dla_kierowcw_w_centrum_olkusza.jpg

Czytaj więcej
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 13 kwiecień 2013 15:21

O krok od Superligi – Olkuszanki pokonały Kościerzynę

17. kolejka I ligi kobiet przyniosła nam większość rozwiązań. Wiemy już, że z walki o pierwsze miejsce na zapleczu Suprligi ostatecznie odpadła Polonia Kępno, która w piątkowy wieczór zdecydowanie przegrała w stolicy z miejscowym AZS-em AWF. Rewelacyjnemu beniaminkowi pozostaje walka o uplasowanie się na drugim stopniu podium i grze w barażach o awans. Bliżej baraży na chwilę obecną są jednak szczypiornistki z Kościerzyny, które przed tą kolejką miały jeszcze szansę nawet na zwycięstwo w rozgrywkach I ligi i bezpośredni awans do elity. Te szanse są już jednak tylko matematyczne...

Wszystko przez fakt, że do Kościerzyny przyjechały "Srebrne Lwice", które miały jasno postawiony cel przed sobotnim spotkaniem na hali "Sokolnia" - odnieść 11 zwycięstwo z rzędu i zwiększyć swoją przewagę punktową nad UKS-em PCM do 7 punktów. Co to oznaczało dla olkuszanek? Otóż nic innego jak praktycznie zapewnienie sobie awansu do PGNiG Superligi. Podopieczne trenera Olszewskiego po niezwykle zaciętym meczu ostatecznie pokonały groźnego rywala z nad morza i na trzy spotkania przed zakończeniem rozgrywek "Lwicom" brakuje już tylko jednego punktu do mistrzostwa I ligi i bezpośredniego awansu do elity.

W sobotniej rywalizacji świetną formą strzelecką błysnęła rozgrywająca SPR-u, Aleksandra Giera. "Gyros" zakończyła rywalizację w Kościerzynie z dorobkiem 11 trafień. Natomiast najskuteczniejszą zawodniczką wśród gospodyń okazała się Natalia Brzezińska, która zdobyła 6 bramek.

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia gospodyń 1:0 po trafieniu Romany Fornalik. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, bowiem już w kolejnych dwóch akcjach swoim kunsztem strzeleckim wykazała się najskuteczniejsza zawodniczka SPR-u w obecnych rozgrywkach, Paula Przytuła. „Przytulanka” zaliczyła dwa trafienia i wyprowadziła „Lwice” na pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie (4. min - 1:2). Kolejne cztery minuty były wyrównane, bramka za bramkę. Później jednak nastąpiły trzy szybkie akcje SPR-u, które po raz pierwszy w tym spotkaniu pokazały, że podopieczne trenera Dariusza Olszewskiego nie zamierzają wyjeżdżać z Kościerzyny bez kompletu punktów. Trafienia Agaty Basiak, Pauliny Leszczyńskiej i Anity Sikorskiej spowodowały prowadzenie przyjezdnych w 10. minucie 7:4.

Obrazy newsów: superligi.jpg

Żółto-czerwone następnie ponownie dopuściły nieco do głosu gospodynie, które w ciągu kolejnych pięciu minut zaliczyły aż 5 trafień (m. in. dwa trafienia Mirosławy Rybakowskiej). To sprawiło, że  w 15. minucie olkuszanki prowadziły już tylko jedną bramką (8:9). Wtedy nastąpił jednak kolejny moment dominacji absolutnej SPR-u. Pięć minut, pięć bramek zdobytych i tylko jedna stracona sprawiły, że „Strażniczki Srebrnego Grodu” wyraźnie odskoczyły rywalkom (20. min – 9:14). W tym fragmencie wyróżniła się Aleksandra Giera, która czterokrotnie trafiła do bramki rywalek. Końcówka jednak po czasie, który wziął szkoleniowiec kościerzynianek była okresem z lekką przewagą gospodyń, które ostatecznie po trafieniu Joanny Klin z rzutu karnego zmniejszyły straty do trzech trafień i na przerwę przyjezdne schodziły prowadząc „tylko” 18:15.

 

Druga odsłona miała zdecydowanie bardziej wyrównany przebieg niż pierwsza odsłona. Zarówno gospodynie, jak i szczypiornistki SPR-u nie pozwalały swoim rywalkom zdobywać bramek seriami. O końcowym zwycięstwie decydowała jednak już sama końcówka. W 50. minucie bowiem gospodynie doprowadziły do remisu (26:26 po trafieniu niezwykle skutecznej Natalii Brzezińskiej). To sprawiło, że w sercach fanów ekipy z Kościerzyny pojawiła się nadzieja, że ich ulubienice są jeszcze w stanie wyrwać zwycięstwo liderowi rozgrywek, a może nawet powalczyć jeszcze o awans do elity. Nadzieja okazała się jednak złudna, a prowadzona przez będącą w kapitalnej dyspozycji Aleksandrę Gierę ekipa ze „Srebrnego Miasta” ostatecznie pokonała w meczu na szczycie UKS PCM Kościerzyna 32:29.

 

Taki wynik sprawia, że podopieczne trenera Dariusza Olszewskiego są już o malutki krok od spełnienia najważniejszego zadania na obecny sezon - awansu do PGNiG Superligi. W tym momencie „Srebrnym Lwicom” do zapewnienia sobie promocji do elity kobiecego szczypiorniaka w naszym kraju brakuje już tylko jednego punktu. Najbliższa okazja do świętowania awansu nadarzy się już 20 kwietnia. Wtedy to na własnej hali SPR podejmować będzie drużynę SKF KPR Sparta Oborniki Wlkp. Znając zarówno trenera Olszewskiego, jak i same zawodniczki SPR-u jest wielce prawdopodobne, że dokładnie za dwa tygodnie w Olkuszu będzie wielka, Superligowa feta.

 

UKS PCM Kościerzyna - SPR Olkusz 29:32 (15:18)

 

UKS PCM Kościerzyna: Aleksandra Perłowska, Agnieszka Liskowska - Mirosława Rybakowska (5), Agnieszka Siekańska (4), Joanna Klin (4), Daria Naczyk (2), Izabela Winnicka (1), Natalia Brzezińska (6), Romana Fornalik (3), Patrycja Wójcik (1), Patrycja Noga (1), Justyna Borkowska.
Trener: Dariusz Męczykowski.
Kary: -.
Karne: 5/4.

 

SPR Olkusz: Katarzyna Łakomska, Martyna Hoffman - Aleksandra Giera (11), Natalia Tarnowska, Monika Pastwa (1), Anita Sikorska (4), Paula Przytuła (7), Paulina Leszczyńska (1), Alicja Fierka (3), Anna Cwalina, Agata Basiak (5).
Trener: Dariusz Olszewski.
Kary: 4. min (Paulina Leszczyńska, Agata Basiak).
Karne: 4/3.

 

Widzów: 250.
Sędziowie: Kowalewski (Maszewo Duże) - Radzka (Płock).

 


Piotr Lubaszka

Czytaj więcej
Polub nas! facebook plugins
PULS INFO - Telewizja Internetowa
PULS INFO - Głos mieszkańców #1
PULS INFO - Mieszkańcy Pomorzan i Czarnej Góry płacą drożej za komunikację miejską
PULS INFO - Zezwolenie na budowę Olkuskiej galerii handlowej!
Pogoda na dziś
Komentarze - tylko dla zalogowanych
Mapa Zagrożeń zamiast chronić przysparza p...
kolo - W rejonie ul. Krasińskiego wystarczy ...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Ten zamek rozsławi miasto na całą Polskę
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Dobrze że się tym zajęli proszę odbud...
Kiedy na rabsztyński zamek zawitają turyści?
- Pięknie będzie wyglądać dziękujemy
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.06

4,701,517 Unikalnych wizyt