Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:36:55, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Sprawdziliśmy, gdzie fotoradar zrobi ci fotkę
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:10

Sprawdziliśmy, gdzie fotoradar zrobi ci fotkę


Czy fotoradar znajdujący się na drodze krajowej nr 94 w sąsiedztwie olkuskiego cmentarza może zrobić kosztowną fotkę kierowcy przekraczającemu prędkość? A może to tylko atrapa?  Czy każdy fotoradar stojący na drodze do krajowa jest „uzbrojony”? – m.in. na te pytania  odpowiada naszej redakcji Piotr Marzec, Naczelnik Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym z Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.


            W powiecie olkuskim znajduje się zamontowany na stałe jeden fotoradar, który rejestruje przekroczenia prędkości. – W Bolesławiu na DK 94 znajduje się urządzenie podłączone do Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym – tłumaczy Piotr Marzec z Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie. Nie oznacza to jednak, że kierowcy przekraczający prędkość w innych miejscach mogą być bezkarni. Wiele osób zastanawia się, np. czy maszt na fotoradar zamontowany w Olkuszu jest aktywny? – W myśl obowiązujących przepisów maszt w Olkuszu na wysokości Cmentarza również może być wykorzystywany do rejestracji przekroczeń prędkości za pomocą przenośnych urządzeń. Maszt jest prawidłowo oznakowany i może być w każdej chwili używany – dodaje naczelnik Marzec. Jak twierdzi przedstawiciel Inspekcji Transportu Drogowego, przy wyborze miejsc do lokalizacji nowych urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości, podstawowym kryterium jest analiza stanu bezpieczeństwa. – Uwzględnia ona m.in. przyczyny zdarzeń drogowych występujących na danym odcinku obejmującym po 500 m drogi od wskazanej lokalizacji  w obu kierunkach, w szczególności zaistniałych z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu drogowego. Bierze się pod uwagę również lokalizację obiektów użyteczności publicznej  tj. szkoły, kościoły – zaznacza naczelnik Marzec. Kierowcy powinni pamiętać, że na terenie powiatu olkuskiego Policja ma do dyspozycji nieoznakowaną Skodę Superb z wideorejestratorem.


Aby uniknąć zdjęcia z fotoradar, kierowcy powinni jechać z przepisową prędkością także „94” do Krakowa.  – W miejscowości Przeginia - znajduje się kolejne urządzenie podłączone do Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Pozostałe maszty również są wykorzystywane do rejestracji przekroczeń prędkości za pomocą przenośnych urządzeń – tłumaczy Naczelnik Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD w Krakowie.


Okazuje się, że stacjonarne i przenośne fotoradar to nie jedyne urządzenia, które mają poskromić zapędy kierowców łamiących przepisy. – GITD posiada także 3 samochody wyposażone w wideorejestratory oraz 2 pojazdy z fotorejestratorami – informuje Piotr Marzec. Pojazdy te są wykorzystywane na bieżąco na terenie województw świętokrzyskiego i małopolskiego - w tym na drodze krajowej 94.


Jak udało się dowiedzieć na dzień dzisiejszy droga krajowa 94 nie jest przewidziana do kontroli ruchu za pomocą odcinkowych pomiarów prędkości. Pilotażowym projektem objęta zostanie droga krajowa nr 4 (obwodnica Tarnowa), DK nr 7 Stóża - Pcim, DK 7  Skarżysko Kamienna.


KoL 

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

4,796,844 Unikalnych wizyt