Dzisiaj jest: 18/02/2018 20:31:37, Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:
Dziewięć milionów pójdzie w piach
Napisał: Redakcja, komentarzy: 0
Dodany dnia: 12 kwiecień 2013 15:09

Dziewięć milionów pójdzie w piach


Z początkiem roku na Pustyni Błędowskiej ruszył kolejny etap projektu „Life +”, który polega na usuwaniu drzew i krzewów z jej terenu, aby zachować przestrzeń dla rozwijania się tam rzadkich gatunków roślin. Ile kosztują takie ekologiczne rarytasy?


            Możemy być dumni z faktu, że na obszarze naszego regionu znajdują się unikatowe, jedyne w Europie tereny pustynne. Wyróżnienie, jakim obdarzyła nas natura, może jednak stać się także ogromnym ciężarem. Jak informują nas wykonawcy projektu, jego koszty są niebagatelne. Cały budżet wynosi dokładnie 9 082 486 zł.


Pustynia, jak wiadomo, wyglądała do tej pory bardzo niekonwencjonalnie, czyli nie była ogromnym, suchym i pełnym piasku obszarem. Na złość urzędnikom unijnym, wyrosło na niej sporo roślin, z powodu których straciła swój pustynny wygląd. Zdecydowano więc, że należy przywrócić sztucznymi metodami bioróżnorodność, czyli rzadkie gatunki roślin na tym obszarze.


Najcenniejsze, według organizatorów projektu, są ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe oraz wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi, które trzeba chronić.


Pierwszy etap projektu miał na celu odpowiednie przygotowanie terenu pustyni do dalszych działań przez usunięcie niewybuchów i niewypałów. Przeprowadzono także inwentaryzację przyrodniczą, monitoring i ekspertyzy naukowe. Następnie przystąpiono do najważniejszych działań, czyli wspomnianego już usuwania wybranych gatunków krzewów i drzew z powierzchni terenów pustynnych.


Dodatkowo, przy okazji realizacji projektu powstanie podręcznik do ochrony siedlisk napiaskowych w wersji polsko - i anglojęzycznej oraz zostanie zorganizowany szereg spotkań promocyjnych i warsztatów m.in. z uczniami w szkołach. Realizacja projektu dobiegnie końca prawdopodobnie w listopadzie 2014 roku. Organizatorzy uzasadniają, że Life + na Pustyni Błędowskiej ma na celu wzrost świadomości ekologicznej.


Pozostaje tylko pytanie, czy stać nas na to, aby projekt pochłonął tak ogromne pieniądze. Całkowity budżet przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł. z czego 50% finansowane jest przez Wspólnotę Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+. Kolejne 45% środków dokłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5% to wkład budżetu Gminy Klucze.


Żaden z organizatorów nie wspomina czy skutki projektu będą widoczne za kilkanaście, albo kilkadziesiąt lat. Nie wiemy jak tereny pustyni zmienią się z powodu ocieplenia klimatu, czy zanieczyszczenia powietrza, które jest w naszym powiecie bardzo duże. Nikt nie mówi też, po jakim czasie trzeba będzie powtarzać prace i wydać kolejne 9 milionów, aby stan tego obszaru nie uległ zmianie. Czy po zakończeniu projektu pustynia zacznie od nowa zarastać, jak do tej pory? Z czasem może okazać się, że wydane pieniądze pójdą w błoto, a raczej w piach.


 


Sylwia Nowosińska

Komentarze Facebook
Kategorie wpisów
Miejsce na twoją reklame tel, 794-777-117

© 2013-2017 pulsolkusza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. WYDAWCA: PRESS-MED 32-300 Olkusz ul. Kopalniana 14 - Wygenerowano w sekund: 0.04

4,796,834 Unikalnych wizyt